Nutikast äratuskellast jalgratta käepideme soojendajani: teadusagentuur premeeris leidurlapsi

Eesti lapsed on terased ja näevad päris hästi, millised leiutised aitavad elu lihtsamaks või paremaks muuta. Kolmapäeval jagas teadusagentuur parimatele leiutajatele järjekordseid preemiaid. Laste ideede ampluaa on lai, ulatudes jalgrattale mõeldud elektrilistest käepidemesoojendustest nutikate äratuskelladeni välja.

Kümne aasta jooksul, mil teadusagentuur on õpilasleiutajate riiklikku konkurssi korraldanud, on lapsed esitanud kokku tuhandeid ideid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mõni neist, nagu ka seekord pärjatud Greta Madeleine Gnannt, on saanud oma leiutise eest patendiametilt tunnistuse. Ühtekokku jagas teadusagentuur tänavu preemiaid 34 noorele leiutajale, kes pakkusid välja 28 ideed.

Näiteks Pärnu vanalinna põhikooli õpilane Otto Seppel mõtles välja Eesti kliimas vajaliku targa bussiootepaviljoni, mis keerab sinnapoole, kust tuul puhub, seina ette.

"Mu isa ütles, et ta ootas mu venda kooli ees ja tal hakkas jube külm ja siis ma mõtlesin, et nagu bussipeatus, aga kui ees tuul puhub, siis hakkaks külm, niimoodi ma mõtlesingi välja, et see võiks ise pöörelda," rääkis õpilasleiutaja konkursi I preemia laureaat Otto, kuidas ta oma ideeni jõudes.

Täpselt sama praktiline on Lümanda põhikooli õpilase Tõnis Reitalu leiutis mahlapump, mis on innustust saanud Youtube'i videost.

"Selle mõte on, et kui sa ei saa kolmeliitrisest purgist mahla kätte, siis kui sa vajutad nuppu, siis läheb seal tööle pump ja see pumpab esimesest voolikust õhu sisse ja kui see purki jõuab, siis tekib sellest rõhk ja rõhk surub mahla teise voolikusse, kust see voolab tassi," kirjeldas samuti õpilasleiutaja konkursi I preemia laureaat Tõnis.

Kohtla-Järve gümnasistid Martin Roosileht ja Rainer Lass on mõelnud sellele, kuidas koolitundi põnevamaks muuta ja nii sündis aardelaeka prototüüp aktiivõppemängule aardejaht.

"Et lastel oleks natuke tunnis põnev ja siis me mõtlesime ühe mängu, et lapsed oleksid aktiivsemad tunnis ja suudaksid normaalselt õppida. Kuna see on interaktiivne nutikas aardelaegas, siis on meil kõik nupud sisse ehitatud. Nupp "kinni" lukustab aardelaeka ja pärast seda ei saa laegast avada. Õige parooli korral läheb lukk lahti ja siis laegas avaneb ja teeb avajatest pildi," tutvustasid oma ideed õpilasleiutaja konkursi III preemia laureaadid Martin ja Rainer.

Parima kooli preemia pälvis Tõrva Gümnaasium, sest just sealt koolist on tulnud suur hulk põnevaid leiutajaid.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: