Uus Koostöö Kogu juht soovib Inimarengu aruande kõlapinda laiendada ({{commentsTotal}})

Gerrit Mäesalu.
Gerrit Mäesalu. Autor/allikas: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix

Varasemalt suhtekorraldajana töötanud uus Koostöö Kogu juht Gerrit Mäesalu soovib Inimarengu aruande kõlapinda laiendada, viies seda puudutava arutelu sotsiaalmeediasse ning hoides teemasid üleval ka pärast aruande avaldamise järgset paarinädalast perioodi.

Kuidas läks nii, et just teie Koostöö Kogu etteotsa sattusite?

Koostöö Kogu hakkas suvest otsima endale uut tegevjuhti. See pakkumine jäi mulle silma. Osalesin konkursil. Samal ajal uurisin tausta, millega kogu on tegelenud. See tundus huvitav. Konkursil oli mitu vooru - kirjalik, suuline ja lõpuks vestlus nõukoguga. Kõik need voorud läbisin edukalt ja seetõttu olen ka novembri keskpaigast Koostöö Kogu uus tegevjuht.

Mis teid motiveeris Koostöö Kogu juhi kohale kandideerima?

Punkt üks. Ma soovisin ise teha natuke teistsugust tööd. Sellist tööd, mis võimaldab rohkem süvenemist. Minna probleemide ja teemadega rohkem süvitsi ning võib-olla olla rohkem protsesside kujundaja, mitte protsesside kommunikeerija, nagu on olnud mu varasem töö. Teine asjaolu on see, et Koostöö Kogu annab vabaduse valida valdkondasid ja teemasid. Loomulikult kooskõlas nõukoguga, aga see on organisatsioon, mis saab suuresti iseenda tööd ja tegemist kujundada. See oli ka minu jaoks suur pluss.

Mis saab suhtekorralduslikust poolest, mis teie karjääri on saatnud?

Suhtekorralduslikku poolt ma proovin edasi rakendada Koostöö Kogu tegemiste kommunikeerimisel, kogust rääkimisel. Need oskused tulevad kasuks laialdasemalt nii erinevate teemade lahti rääkimisel kui ka üldise ühiskonna meediapildi ja meeleolude tajumisel. Neid oskusi ma kasutan kindlasti edasi Koostöö Kogu juhina. Ma arvan, et see kogemus on olnud väga kasulik.

Koostöö Kogu juhtimise kõrvalt ilmselt ei saa ja ei ole ka ajaliselt võimalik teha mingit suhtekorralduslikku tööd või kellegile suhtekorraldust?

Jaa, ma olen varasemad kommunikatsioonikonsultatsioonitööd lõpetanud. Ettevõte, kus ma olin osanik, Milton Nordics, sealt ma olen lahkunud, seal mul osalust ei ole ja neid kliente ma enam ei teeninda. Koostöö Kogu on mul põhitöö.

Kas Koostöö Kogu ootavad ees muutused?

Kindlasti mingeid muutusi me soovime teha. Mis Koostöö Kogu juurde jääb, on see, et me püüame olla fakti- ja teaduspõhised ja vaadata protsesse pikemas plaanis. Ja seda arvuliselt, numbriliselt ja argumenteeritult. Me soovime, et me ei oleks lihtsalt dokumentide valmis tegija ja probleemile tähelepanu juhtija, vaid me suudaks ka reaalset koostööd üles näidata selles osas, kuidas midagi muuta, midagi paremaks teha, erinevaid osapooli laua taha tuua. Ja Koostöö Kogu võimalus on olla teatud teemadel ka selline piksevarras, et teemad, mis on keerulised ja mis on erinevad osapooled viinud vastandlikele positsioonidele, siis Koostöö Kogul on võimalus olla vahendaja ja ühise tegutsemisruumi leidja.

Kas see tähendab ka seda, et Inimarengu aruande koostamist, vormi või esitlemist ootab uus lähenemine?

Inimarengu aruanne jääb Koostöö Kogu juurde. See on meie üks olulisemaid dokumente ja tegevusi. Aga me soovime, et Inimarengu aruanne ei oleks dokument, mis pälvib suuremat kõlapinda ainult nädal või kaks, kui ta avalikustatakse ja kui selle üle käib meedias intensiivne arutelu, vaid aruandes kirjapandu oleks viitekohaks või referentsiallikaks ühiskondlikes aruteludes pikemalt ja need teemad leiaksid kajastamist pikema aja jooksul. Ja ka Inimarengu aruande enda tekste võiks aeg-ajalt üle vaadata ja uuesti ajakohastada just selle nurga alt, et kui mingile teemale on tähelepanu juhitud, siis mis on sellest saanud aasta või kaks hiljem. Soov on see, et Inimarengu aruanne oleks selline pikemalt elus olev artiklite kogumik, mis on ka ajakirjanike ja teiste arvamusliidrite töölaual pikemat aega, kui see paar nädalat, mil ta ilmub.

Kuidas seda saavutada?

Üks viis on see, et me kasutame näiteks sotsiaalmeediat inimarengu erinevate ühiskondlike debattide käigus, näiteks aruandes välja toodud teemade ja faktide taasesitamiseks. Kui tekib mingi teema, mida Inimarengu aruandes on käsitletud, siis me saame paluda, et need autorid võtaksid jätkuvalt sõna, täiendaks avalikku diskussiooni. Et need autorid, kes on nendesse teadmistesse panustanud, osaleksid läbi sotsiaalmeedia ja meedia erinevates debattides ja ühiskondlikus arutelus.

Millised on Koostöö Kogu lähituleviku tegemised?

Kõige lähem tulevik on see, et sel nädalal arutame Koostöö Kogu nõukoguga eelarvet ja koos eelarvega ka uusi tegevuskavasid. Aga kuna need on alles arutelu faasis ja neid ideid tuleb kõigepealt testida, siis ma sel hetkel konkreetselt ei saa rääkida. Aga selge on see, et uuest aastast peaks selguma need valdkonnad, millele Koostöö Kogu oma fookuse paneb. Varasemalt on olnud selleks riigipildi loomine, pensionireform. Mingit sedalaadi suuremat teemat ja süvenemist loodame kindlasti endale uue fookuskohana leida.

 

Gerrit Mäesalu

- Eesti Koostöö Kogu nõukogu valis novembris uueks tegevjuhiks suhtekorralduses tegutsenud Gerrit Mäesalu, kellega sõlmiti tööleping kolmeks aastaks.

- Mäesalu on varasemalt töötanud riigiprokuratuuri avalike suhete juhina, IDEA PR tegevjuhina ja IRL-i (Isamaa) kommunikatsioonijuhina. Tema viimane töökoht oli valitsussuhete ettevõttes Miltton Nordics, kus ta oli asutav partner ja vanemkonsultant. Gerrit Mäesalu on omandanud magistrikraadi Tartu Ülikoolis kommunikatsioonijuhtimise erialal.

- Sihtasutus Eesti Koostöö Kogu on Vabariigi Presidendi otsusega 2007. aastal asutatud valitsusväliste organisatsioonide koostöövõrgustik, mis seirab Eesti pikaajalist arengut. Kompetentsuskeskusena töötab Koostöö Kogu koos partneritega välja ettepanekuid ja poliitikasoovitusi, käivitab algatusi ning veab olulistel teemadel avalikku arutelu.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: