ERR Moskvas: Ljudmila Aleksejevaga jättis teiste hulgas hüvasti ka Putin

Foto: Vyacheslav Prokofyev/TASS/Scanpix

Moskvas jäeti teisipäeval hüvasti tuntuima Vene inimõiguslase Ljudmila Aleksejevaga. Hüvastijätutseremooniast võttis osa üle 1000 inimese, teise seas president Vladimir Putin.

Ljudmila Aleksejeva oli ilmselt tuntuim Vene inimõiguste kaitsja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tal ei olnud mingeid illusioone Venemaal toimuva suhtes. Kuulsaks sai tema sõnastatud Venemaa poliitilise süsteemi kirjeldus: ″Vahe demokraatia ja suveräänse demokraatia vahel on sama nagu tooli ja elektritooli vahel.″

Esimesena jätsid hüvasti Euroopa Liidu riikide esindajad.

"Ljudmila Aleksejeva oli nii Venemaa siseselt kui ka Venemaa piiridest väljaspool tundud inimõiguslane ja demokraat, kel oli ka kokkupuude Eestiga. President Toomas Hendrik Ilves andis Aleksejevale 2012. aastal Maarjamaa risti III klassi teenetemärgi," rääkis Eesti suursaatkonna diplomaat Moskvas Silver Küngas.

Venemaal oli Ljudmila Aleksejeva sageli side kodanikühiskonna ja võimu vahel. Ta kaitses kompromissitult inimeste õigusi võimulolijate eest.

"Kui Ljudmila Mihhailovnal oli sisemine veendumus, et inimene on süütu, et teda solvati ebaõiglaselt, ta läks lõpuni," ütles inimõiguste volinik Venemaa presidendi juures Tatjana Moskalkova.

"Temast jäi meile hea pärand. Pärand, kuidas tuleb elada, kuidas tuleb võidelda, kuidas olla inimene inimväärikusega, kuidas üle saada. See ei ole lihtne, see ei ole lihtne. Eriti selles riigis," sõnas multfilmide režissöör Garri Bardin.

Ljudmila Aleksejevaga tulid hüvasti jätma nii võimuesindajad kui ka opositsionäärid, näiteks Aleksei Navalnõi.

Veidi aega enne tseremoonia lõppu saabus Ajakirjanike majja ka president Vladimir Putin. Ta asetas lille, avaldas lahkunu sugulastele oma kaastunnet ja läks tagasi Kremlisse, kus toimus inimõiguste nõukogu istung presidendi juures. Ljudmila Aleksejeva oli selle nõukogu liige selle asutamishetkest alates.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: