Tuntud Vene inimõiguslane ei pääse Aleksejeva matustele

Lev Ponomarjov 7. detsembril kohtusaalis.
Lev Ponomarjov 7. detsembril kohtusaalis. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Venemaal toimuvad teisipäeval tuntud inimõiguslase Ljudmila Aleksejeva matused. Vene võimud aga samal ajal vangis viibivat tuntud inimõiguslast Lev Ponomarjovi oma pikaaegse võitluskaaslase matustele ei lase.

Laupäeval suri Venemaal 91 aasta vanuses legendaarne inimõigusaktivist Ljudmila Aleksejeva. Aleksejeva on tegelenud inimõigustega alates 1960. aastatest. Ta on olnud Moskva Helsingi grupi juht.

Kui Kremli teatel võib matusetseremooniast võtta osa ka president Vladimir Putin, keda Aleksejeva kartmatult kritiseeris, siis Aleksejeva pikaaegne mõttekaaslane ja üks Memoriali asutajatest Lev Ponomarjov peab matuste ajal kinnipidamisasutuses viibima, vahendab Meduza.

Moskva Tveri kohus mõistis 77-aastase Ponomarjovi 5. detsembril süüdi avalike kogunemiste korra korduva rikkumise eest ja karistas teda 25-päevase arestiga. Kuigi hiljem vähendati Ponomarjovi aresti 16 päevani, tähendab karistus ikkagi seda, et Ponomarjov matustele ei jõua ning Tveri kohus keeldus mehe karistuses selles küsimuses ajutist pausi tegemast. Oma otsust põhjendas kohus argumendiga, et Ponomarjov ei ole Aleksejeva lähisugulane.

Ponomarjovile süüks pandud "kuritegu" seisnes selles, et ta tegi Facebookis postituse, kus toetas opositsiooniaktiviste, kes osalesid meeleavaldusel Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) hoone ees.

Meeleavaldajad nõudsid teismeliste opositsiooniaktivistide vabastamist ning sanktsioneerimata meeleavalduse käigus võeti rohkelt protestijaid ka kinni. Vene võimud peavad peamiselt end antifašistide ja anarhistidena määratlevaid noori (täpsemalt liikumisi Сеть (Võrk) ja Новое величие (Uus Suurus)) ekstremistideks. Kriitikute hinnangul on kogu noorte vastu peetav kohtuprotsess võimude poolt fabritseeritud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: