Sri Lanka poliitkriis lõppes: tagandatud peaminister seati tagasi ametisse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sri Lanka peaminister Ranil Wickremesinghe.
Sri Lanka peaminister Ranil Wickremesinghe. Autor/allikas: D.Linara/Xinhua/Sipa USA/Scanpix

Sri Lanka tagandatud peaminister Ranil Wickremesinghe seati tagasi oma ametisse, teatas pühapäeval seadusandja 51 päeva kestnud poliitilise kriisi lõpust.

Wickremesinghe vannutati ametisse president Maithripala Sirisena poolt, kes ta 26. oktoobril oli tagandanud, vallandades valitsuse töö halvanud poliitilise võimuvõitluse.

Tseremoonial osalenud seadusandja Harsha de Silva postitas Twitterisse foto presidendi kantseleist, kus Wickremesinghe ametivannet annab.

Wickremesinghe keeldus oktoobris tagasi astumast ja teed andmast uueks valitsusjuhiks määratud ekspresidendile Mahinda Rajapaksele.

Ligi kaks kuud pole saareriigil olnud toimivat valitsust ja Wickremesinghe ning Rajapakse toetajad on pidanud võimuvõitlust parlamendis ja kohtutes. 

Praegune president Sirisena oli vandunud, et ei määra iial Wickremesinghet uuesti valitsusjuhiks. 

Pühapäevasel vannutamistseremoonial oli ajakirjanikel kohalviibimine keelatud. 

"Me täname selle riigi kodanikke, kes võitlesid ebaseadusliku võimuhaaramise vastu ja tagasid demokraatia taastamise," ütles Wickremesinghe erakond Ühendatud Rahvuspartei (UNP) Twitteris avalduses. 

Rajapakse astus tagasi laupäeval pärast seda, kui tal ei õnnestunud korduvalt parlamendis enamuse toetust saavutada. 

Sel nädalal otsustas ülemkohus, et Rajapakse ei saa peaministrina jätkata, kuni ta ei ole tõestanud õigust sellele ametikohale, mis aga parlamendienamuseta olnuks võimatu.

Wickremesinghe pressiesindaja sõnul kavatseb ennistatud valitsusjuht moodustada uue kabineti lähipäevadel, pöörates tähelepanu Sri Lanka 2019. aasta eelarvele, mida kriisi tõttu ei suudetud heaks kiita. 

Hiljuti teatas Rahvusvaheline Valuutafond (IMF), et peatab kriisi tõttu riigile antava 1,5 miljardi dollari suuruse abipaketi väljamaksed.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: