X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pensionifondide haldurid on mõõdukalt optimistlikud

Karm aasta aktsiaturgudel on jätnud jälje ka Eesti pensionifondide tootlikkusele. II samba progressiivsetest fondidest, kus on enamus pensionikogujate varast õnnestus napilt plussi jääda vaid LHV fondil L. Kõik teised on 4-5-protsendilises miinuses. Järgmisesse aastasse vaatavad fondihaldurid siiski mõõduka optimismiga.

Teise samba progressiivsetest fondidest õnnestus pensionikeskuse andmetel aasta lõpuks plussi jääda ainult LHV fondil L ning sedagi vaid 0,06 protsendiga. Swedbanki fond K3 jäi miinusesse 4,15 protsendiga, Luminori fond A 4,5 ja SEB progressiivne fond 4,96 protsendiga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Viimase viie aasta lõikes on pilt parem - keskmine tootlus oli jällegi parem LHV fondil, nimelt pluss 2,85 protsenti, järgnesid Swedbank 2,65 protsendiga, Luminor 2,31 ja SEB 1,68 protsendiga.

Heitlikel aegadel on end paremini ära tasunud ettevaatlik lähenemine.

LHV Varahalduse juhatuse liige Joel Kukemelk ütles, et märke eufooria lõppfaasist hakati nägema juba eelmine aasta, konservatiivne positsioneerimine toimus pisut vara. "Meie mantra on alati olnud, et pikaajalist head tulemust saab teha nii, et väldid suuri kaotusi ja see aasta on see positsioneering ära tasunud," märkis ta.

"Hetkel oleme kergelt sellistes riskantsetes varades, keskmisest natuke julgemad, arvestades seda, et meil on seljataga mõnekuine suhteliselt negatiivne periood. Meil ei ole ka gaas päris põhjas hetkel, aga oleme natuke üle kaalumas aktsiaid võlakirjade arvel," ütles SEB fondijuht Endriko Võrklaev.

Uude aastasse vaatavad fondihaldurid pigem mõõduka optimismiga.

"Ma ise ootaks kerget korrigeerumist ülespoole vaadates, mis on äsja siin juhtunud. Ma olen kergelt optimistlik. Maailmamajanduses on loomulikult näha majanduskasvu aeglustumise märgid ja need ilmselt kanduvad edasi ka järgmise aasta algusesse, aga vaadates finantsturge, siis ma arvan, et suur osa sellest aeglustumisest juba kajastub nendes praegustes hindades ehk isegi liiga palju kajastub," tõdes Võrklaev.

Kukemelk arvas, et iga langus loob uusi võimalusi. "See, et me oleme olnud konservatiivsed viimasel paaril aastal ei tähenda, et me tulevikus kindlasti konservatiivsed oleme. Me lähtume sellest, mis võimalusi turgudel on. Seni oleme näinud paremaid investeerimisvõimalusi börsivälistest kohtadest, aga võimalik, et kui turgudel tuleb suurem langus, siis äkki investeerime ka sinna mingi hetk," ütles ta.

Kukemelgi sõnul on LHV fond investeerinud viimastel aastatel üsna palju Eestisse ehk 2018. aastal umbes 150 ja eelmisel aastal umbes 170 miljonit eurot. Mõlemad fondihaldurid tervitavad uuel aastal kehtima hakkavaid seadusemuudatusi, mis pensionifondide investeerimipiiranguid leevendavad.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: