Analüütikud näevad naftahinna languse põhjusena Donald Trumpi

Foto: ERR

Nafta hind on viimase kolme kuu jooksul langenud umbes 30 protsenti ja barreli hind on praegu 50 dollari lähedal. Hinda ei ole suutnud kõrgemale ajada ka OPEC-i pingutused tootmist kärpida ja analüütikute arvates on selle peamiseks põhjuseks USA president Donald Trump.

Nafta hind on langenud alates oktoobrist ja see on teinud murelikuks naftat eksportivate riikide organisatsiooni ehk OPEC-i. Detsembri alguses otsustas OPEC koos liitlastega vähendada uue aasta alguses tootmist. Kärped kestaksid kuus kuud ja selle aja jooksul plaanitakse päevas toota 1,2 miljonit barrelit vähem naftat kui seni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Otsus tõstis nafta hinda, kuid see ei kestnud kaua. Selle põhjusena nähakse peamiselt ületootmist USA-s. President Donald Trump on tihti OPEC-it kõrgete naftahindade tõttu kritiseerinud ning survestanud isegi Saudi Araabiat hinda madalamal hoida.

Mõttekoja Atlantic Council analüütik Randy Bell märkis, et Donald Trump kindlasti toetab naftatootmist, aga ta näeb seda pigem tarbija vaatevinklist ja soovib hoida bensiini hinda madalal.

"See mõjutab oluliselt tema valijaid, sest paljud inimesed maapiirkondades, kes teda toetasid, sõidavad pikki vahemaid," nentis ta.

Belli sõnul võib Trumpi suhtumine mingil hetkel USA majandusele kätte maksta.

"Me oleme endiselt pigem netoimportijad, aga mingisugusel hetkel saame tõenäoliselt eksportijateks ja siis peame endilt küsima, kas meile oleks kasulikum, et naftahinnad oleksid pigem kõrgemad kui madalamad," ütles ta.

Belli sõnul mõjub madal naftahind tootjatele erinevalt. Venemaa on andnud märku, et neile piisab, kui hind jääb umbes 60 dollari kanti barreli eest. Saudi Araabia jaoks on aga riigieelarve säilitamiseks oluline, et hind oleks 75 ja 80 dollari kandis.

"Teiste riikide jaoks on riskid veelgi suuremad. Alates 2014. aastast toimunud hindade kukkumine on üks põhjus, miks Venetsueela on praegu sellistes raskustes. Nigeeria jaoks on see suur julgeolekurisk, kui nafta hind peaks taaskord oluliselt langema. Sama lugu on Iraagis," tõdes ta.

Naftahindade languse taga nähakse peale ületootmise veel ka maailmamajanduse jahtumist ja USA kaubandussõda Hiinaga.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: