Euroala keskpangad lõpetavad uuel aastal 500-euroste väljastamise ({{commentsTotal}})

500-euroseid armastavad eelkõige kurjategijad
500-euroseid armastavad eelkõige kurjategijad Autor/allikas: Viini politsei/AFP/SCANPIX

Euroala lõpetab tulevast aastast 500-euroste rahatähtede väljastamise.

"Alates 27. jaanuarist 2019. ei väljasta 17 euroala 19 keskpangast enam 500-euroseid rahatähti," teatas Euroopa Keskpank (EKP).

Austria ja Saksamaa jätkavad nende väljastamist kuni 26. aprillini, et "tagada sujuv üleminek ja logistilistel põhjustel," lisas keskpank.

Rahatähed ei kaota aga oma kehtivust ja neid saab jätkuvalt makseteks kasutada.

2016. aasta mais teatas EKP, et lõpetab uute 500-euroste väljastamise. Toona teatati, et seda tehakse umbes 2018. aasta lõpus. Põhjusena toodi rahatähe kasutamine kurjategijate poolt.

Praegu on 500-eurone üks maailma väärtuslikumaid rahatähti, seda koos Šveitsi tuhandefrangise rahatähega, mille väärtus on umbes 888 eurot.

Ekspertide hinnangul on 500-eurone rahatäht kõrge väärtuse tõttu hinnatud kurjategijate seas, kes kasutavad seda rahapesuks ja ka terrorismi rahastamiseks.

EKP andmeil moodustavad 500-eurosed vaid 2,4 protsenti käibel olevatest rahatähtedest, kuid suisa 20 protsenti käibel oleva raha väärtusest. Novembri lõpu seisuga oli neid käibel 521 miljoni jagu.

Viimased 500-eurosed trükiti 2014. aastal ja praegu väljastavad keskpangad varem trükitud varusid.

Allikas: AFP/BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: