Saudi Araabia seadusemuudatus teeb lõpu salajastele abielulahutustele

Saudi naised pangaautomaadi juures.
Saudi naised pangaautomaadi juures. Autor/allikas: FAYEZ NURELDINE/AFP/Scanpix

Saudi Araabias polnud senini tavatu, et mees lahutas abielu, ilma et oma abikaasat sellest teavitaks. Edaspidi peavad kohtud aga naistele nende abielu lõppemisest tekstisõnumiga teada andma.

Pühapäeval kehtima hakanud määrus lõpetab juristide hinnangul seni levinud salajased lahutused ning tagab, et naised on oma perekonnaseisuga kursis, vahendas BBC.

"Uus meede tagab, et naised saavad õiguse elatisele, kui abielu lahutatakse," ütles advokaat Nisreen al-Ghamdi Bloombergile. "Samuti tagab see, et enne lahutust antud volitusi ei kuritarvitata."

Paljud naised on pöördunud kohtusse, kuna nende abielu on tagaselja lahutatud, rääkis advokaat Samia al-Hindi kohalikule väljaandele Okaz.

Muudatus on osa majandus- ja sotsiaalsetest reformidest, mille kroonprints Mohammed bin Salman on ellu viinud. Muu hulgas on naised saanud õiguse osaleda jalgpallivõistlustel ning töötada ametites, mis on traditsiooniliselt olnud meeste pärusmaa.

Samas ei või Saudi naised jätkuvalt ilma meessoost eeskostja, kelleks on harilikult abikaasa, isa, vend või poeg, nõusolekuta passi taotleda, abielluda, pangaarvet avada, vanglast lahkuda jne.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: