Kreeka parlament alustas Tsiprase usaldushääletuse arutamist

Kreeka peaminister Alexis Tsipras.
Kreeka peaminister Alexis Tsipras. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kreeka parlament alustas teisipäeval kahepäevast debatti peaminister Alexis Tsiprase taotletud usaldushääletuse üle pärast tema valitsuskoalitsiooni lagunemist Makedooniaga sõlmitud nimeleppe tõttu.

Tsípras tegi ettepaneku korraldada usaldushääletus kolmapäeva õhtul, et ennetada opositsiooni algatust peaministri umbusaldamiseks, mida tal oleks raskem võita. 

Võimuliidu lagunemise põhjustas kaitseminister Pános Kamménose otsus viia ametist lahkudes koalitsioonist välja ka tema juhitav erakond Sõltumatud Kreeklased (ANEL).

Tsiprase erakonnal Syriza on 300-kohalises parlamendis 145 mandaati, kuid usaldushääletuse võib ta võita vaid 120 häälega, juhul kui piisav hulk saadikuid jääb erapooletuks. Umbusaldushääletusel oleks tal vaja olnud 151 poolthäält.

Hulk sõltumatuid parlamendisaadikuid, nende seas ka osa Kamménose enda erakonna saadikuid, on lubanud valitsust toetada.

Kamménos ähvardas juba mitu kuud Makedoonia nimeleppe tõttu ametist lahkuda.

Makedoonia parlament kiitis reedesel hääletusel heaks riigi ümbernimetamise Põhja-Makedooniaks Kreekaga mullu juunis sõlmitud kokkuleppe alusel, mis jõustub aga vaid juhul, kui selle kiidab heaks ka Kreeka parlament.

Makedoonia ametlik nimi on alates iseseisvumisest 1991. aastal olnud Makedoonia Vabariik, kuid nimetüli tõttu kasutatakse rahvusvahelistes organisatsioonides nagu ÜRO nimekuju Endine Jugoslaavia Vabariik Makedoonia (FYROM).

Kreekas, mille põhjapoolne provints kannab Makedoonia nime, on naaberriigi nimemuutusele tugev vastuseis.

Euroopa Liit ja NATO on tervitanud nimelepet, mis lahendaks 27 aastat kestnud tüli ja võib tähendada, et Kreeka ei takistaks enam Makedoonia liitumist EL-i ja NATO-ga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: