Kreeka peaminister sai usaldushääletusel vajaliku toetuse

Foto: Louisa Gouliamaki/AFP Photo/Scanpix

Kreeka peaminister Alexis Tsípras sai kolmapäevasel usaldushääletusel vajaliku toetuse, teatasid võimuesindajad.

Tsíprase valitsust toetas 300-kohalises parlamendis vajalikud 151 seadusandjat, kelle seas mitmed sõltumatud rahvasaadikud.

"Parlament avaldas täna usaldust stabiilsusele ja püüetele võita tagasi riigi rahvusvaheline usaldusväärsus," lausus Tsípras pärast hääletust ajakirjanikele. "Ta avaldas toetust valitsusele, mis on juba muutnud Kreekat ja jätkab seda oma põhiseaduslikult saadud mandaadi lõpuni." 

Tsípras tegi ettepaneku korraldada usaldushääletus kolmapäeva õhtul, et ennetada opositsiooni algatust peaministri umbusaldamiseks, mida tal oleks raskem võita.

Vaatamata usaldushääletuse võidule ei ole kaugeltki kindel, et Tsípras püsib ametis oma ametiaja lõpuni septembris, sest tema juhitav võimuliit on lagunenud. 

Võimuliidu lagunemise põhjustas kaitseminister Pános Kamménose otsus viia ametist lahkudes koalitsioonist välja ka tema juhitav erakond Sõltumatud Kreeklased (ANEL).

Peaministri ees seisab nüüd ülesanne saavutada parlamendi toetus Makedoonia nimeleppele. Teisipäeval ütles Tsípras kõnes parlamendile, et "valitsusel on veel üheksa kuud väga tähtsate ülesannete elluviimiseks". 

Tsiprase erakonnal Syriza on parlamendis 145 mandaati, kuid usaldushääletuse võinuks ta võita ka vaid 120 häälega, juhul kui piisav hulk saadikuid oleks jäänud erapooletuks. Umbusaldushääletusel oleks tal olnud vaja võita 151 poolthäält.

Hulk sõltumatuid parlamendisaadikuid, nende seas ka osa Kamménose enda erakonna saadikuid, oli juba varem lubanud valitsust toetada.

Kamménos ähvardas juba mitu kuud Makedoonia nimeleppe tõttu ametist lahkuda. Kolmapäeval ütles ta, et nimelepe tuleks panna rahvahääletusele. 

Makedoonia parlament kiitis reedesel hääletusel heaks riigi ümbernimetamise Põhja-Makedooniaks Kreekaga mullu juunis sõlmitud kokkuleppe alusel, mis jõustub aga vaid juhul, kui selle kiidab heaks ka Kreeka parlament.

Makedoonia ametlik nimi on alates iseseisvumisest 1991. aastal olnud Makedoonia Vabariik, kuid nimetüli tõttu kasutatakse rahvusvahelistes organisatsioonides nagu ÜRO nimekuju Endine Jugoslaavia Vabariik Makedoonia (FYROM).

Kreekas, mille põhjapoolne provints kannab Makedoonia nime, on naaberriigi nimemuutusele tugev vastuseis.

Euroopa Liit ja NATO on tervitanud nimelepet, mis lahendaks 27 aastat kestnud tüli ja võib tähendada, et Kreeka ei takistaks enam Makedoonia liitumist EL-i ja NATO-ga.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: