Eesti Energia sulgeb vanad energiaplokid ja kaotab 150 töökohta

Foto: Mihkel Maripuu/Eesti Meedia/Scanpix

Eesti Energia sulgeb 2019. aastal kõige vanemad Narva elektrijaamade energiaplokid ning vähendab suurenergeetikas töökohtade arvu ligi 150 võrra.

2019. aastal täituvad Narva elektrijaamades tulenevalt Euroopa Liidu tööstusheitmete direktiivi piirangust vanemate energiaplokkide töötunnid, misjärel tuleb need sulgeda. Plokkide sulgemise tõttu väheneb põlevkivist elektritootmise maht ja seoses sellega ka põlevkivi kaevandamine.

"Narva elektrijaamades on kokku neli energiaplokki, mis on tulenevalt EL-i tööstusheitmete direktiivist piiratud tööajaga ja mille tööiga on lõpukorral. Need energiaplokid on tänaseks töötanud umbes 50 aastat. Kahe vanema ploki töötunnid ammenduvad arvatavasti käesoleva aasta esimeses pooles. Töötundide täitumise täpne aeg sõltub olukorrast elektriturul ehk sellest, milline on elektri, aga ka CO2 turuhind, sest sellest oleneb, kui palju vanad plokid turule mahuvad," rääkis suurenergeetika valdkonda juhtiv Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo.

Vanemate energiaplokkide sulgemine toob kaasa ka töökohtade vähenemise. Lähiajal planeerib Eesti Energia vähendada suurenergeetikas töökohtade arvu ligikaudu 150 võrra. Umbes 65 protsenti lahkuvatel töötajatel on õigus pensionile. Lisaks on 10 protsenti neid, kellele pakutakse ettevõttepensioni. Töötajate jaoks, kes pensionit ei saa, pakub ettevõte lisaks seadusest tulenevale ümberõppestipendiumi. Ümberõppestipendiumi on võimalik saada 25 protsendil töötajatest.

Pajo ütles "Aktuaalsele kaamerale", et praegu rohkem koondamisi ja blokkide sulgemisi ette näha ei ole. "Vaatame, kuidas turuolukord muutub. Alles jäänud Eesti elektrijaama blokkidel on umbes 2000 tundi, Balti jaamas on neid rohkem. Monitoorime turgu ja siis teeme järgmisel poolaastal uued otsused," rääkis ta.

Samas tunnistas ta siiski, et aasta lõpu poole võib töökohtade vähendamisi tulla. "Kui elektrijaamade blokkide tunnid saavad täis, me peame nad sulgema, siis tuleb ka seal vähendamist, aga need on juba kordades väiksemad vähendamised," ütles Pajo.

Eesti Energia nelja vanema filtriteta energiaploki sulgemine sai teatavaks 2011. aastal, kui hakkasid kehtima Euroopa Liidu tööstusheitmete direktiivi uued nõuded. Direktiivi kohaselt on vanematel energiaplokkidel võimaldatud töötada kuni 17 500 töötunni ammendumiseni või kuni 2023. aasta lõpuni.

Oma eluea lõpule jõudnud nelja energiaploki sulgemise järel kaob turult ligi 600 MW tootmisvõimsust, mida kompenseerib osaliselt Auvere elektrijaama 300 MW võimsus. Lisaks uuele Auvere elektrijaamale ja 2000-ndate keskpaigas renoveeritud kahele Narva elektrijaamade energiaplokile (425 MW) toodavad elektrit ka neli vanemat energiaplokki (760 MW), mis on varustatud lämmastiku- ja väävlipüüdmisseadmetega. Kokku on pärast nelja vanema filtriteta energiaploki sulgemist Narva elektrijaamades elektritootmisvõimsust ligikaudu 1500 megavatti.

 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: