Poolas jätsid tuhanded inimesed hüvasti Gdanski linnapeaga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tuhanded inimesed osalesid laupäeval Gdański linnapea Paweł Adamowiczi ärasaatmisel.

Matuseteenistust Gdańskist Püha Maarja basiilikast ja mujalt riigist kanti üle ka televisiooni otseülekandes, vahendas BBC.

Matusetseremoonial osalesid lisaks Adamowiczi pereliikmetele ka president Andrzej Duda ja Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk. Samuti olid teenistusel Nobeli rahupreemia laureaat, poola president Lech Wałęsa ning peaminister Mateusz Morawiecki. Adamowiczit olid ära saatmas ka linnapead nii Poolast kui teistest riikidest.

Inimesed ootasid mitu tundi järjekorras, et pääseda teenistuse ajaks basiilikasse. Hinnanguliselt osales basiilikas matuseteenistusel 3500 inimest.

Teenistuse viis läbi Gdański peapiiskop Sławoj Leszek Głódź. Ta ütles, et Adamowiczi mõrv oli Poola inimestele justkui äratuskell. "Meie kodumaal on poliitikas vaja harmooniat," ütles ta.

Peapiiskop andis Adamowiczi lähedastele üle ka kingitused paavst Franciscuselt.

Lisaks teleülekandele sai matuseteenistust vaadata linnades suurtelt ekraanidelt. Pealinnas Varssavis kogunesid inimesed teenistust vaatama ajaloolisele Lossiväljakule. Adamowicz on kuulutatud Varssavi aukodanikuks.

Reedel toimus Gdańskis matuserongkäik, kus Adamowiczi kirstu järel kõndisid samuti tuhanded inimesed. Pärast rongkäiku viidi Adamowiczi surnukeha tuhastamisele.

Üle kogu Poola on hoonetele paigaldatud plakatid Adamowiczi mustvalgete fotodega.

Kogu nädala jooksul on Poola linnades toimunud palvused Adamowiczi mälestuseks.

Kurjategija pussitas Adamowiczi pühapäeval toimunud heategevusüritusel. Esmaspäeval kinnitas terviseminister, et linnapea suri. Kahtlusalune on võetud vahi alla.

Poola võimupartei suhtes kriitiline Adamowicz oli Gdański linnapea 20 aastat.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: