Karnau: sotsiaalmeedia libakontosid ohutuks pidada oleks lihtsameelne

Facebooki libakontod ja -grupid on väga ohtlikud, sest oleks lihtsameelne arvata, et kirjutatud või räägitud sõna meid ei mõjuta, rääkis ajakirjanik Andrus Karnau Raadio 2 saates "Olukorrast riigis".

Sotsiaalmeediafirma Facebook andis neljapäeval teada, et eemaldas koostöös Instagramiga lehekülgi, gruppe ja kontosid, mis tegelesid nii-öelda moonutatud tegevusega ehk sisuliselt oli tegu libakontodega.

Ajakirjanik Ahto Lobjakas küsis saates, kui palju on neid, kel puudub iseseisev mõtlemisvõime, et sellised kontod nende käitumist mõjutavad.

Karnau leidis, et need kontod on väga ohtlikud, sest kirjutatud või räägitud sõna mõjutab meid ja öelda, et seda ei juhtu, on lihtsameelsus.

"Probleem on tegelikult see, et me ju ei tea, mis toimub /.../ vaadates näiteks praegu valimiskampaaniaid ja püüdes teha prognoose valimistulemuste osas, siis juba mõnd aega on poliitikavaatlejad keeruka olukorra ees," rääkis ta.

"Sest kui veel mõni aeg tagasi toimus kampaania ajalehtedes, raadios, televisioonis ja rahvakoosolekutel, oli kõigile ühtlaselt jälgitav, siis praegust kampaaniat, mis käib sotsiaalmeedia eri kanalites, peamiselt Facebookis /.../, me ei näe seda, mis seal toimub, me ei tea seda. Seetõttu on mitte ainult Eestis, vaid ka mujal maailmas valimistulemusi ja erinevate referendumite tulemusi ennustada keerulisem," lisas Karnau.

Ta tõi välja, et Facebookis toimuvad otsepostitused, lühiajalised postitused, on kinniseid ja vähem kinniseid foorumeid - me ei tea seal levitatavast infost peaaegu mitte midagi.

"See, et kuulujuttude abil saab ärikonkurente pankrotti ajada, valimistulemusi mõjutada, sõdu võita, me ju kõik teame, see on olnud inimkonna ajaloo osa," tõdes Karnau.

Tema sõnul on praegu käes murranguhetk - oleme olnud eksiteel, arvates, et sotsiaalmeedia loob mingi uue demokraatliku platvormi, mille abil on inimestel võimalik enda häält ühiskonnas kuuldavaks teha ja selle kaudu ühiskonda paremaks muuta. Praegu on aga käes hetk, kus oleme äkki aru saanud, et sotsiaalmeedia ei olegi mingi imerelv. See on samasugune, nagu meie ühiskond on kogu aeg olnud - keegi valetab, keegi varjab ja keegi üritab petta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: