Suurbritannias elavad eestlased end Brexiti tõttu tõrjutuna ei tunne ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Suurbritannias elavad eestlased ootavad brittide Brexiti otsust rahulikult. Eesti kodanike päringute hulk meie saatkonnale on viimastel kuudel siiski kasvanud.

Vaatamata Suurbritanniat rebestavale Brexitile tuksub igapäevane elu siin endises rütmis. Suurbritannias elab ja töötab rohkem kui kolm miljonit Euroopa Liidu kodanikku, sealhulgas hinnanguliselt ligikaudu 18 000 eestlast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Londoni Ülikooli Kolledži skandinavistika professor Mart Kuldkepp on Brexiti justkui juba läbi teinud, nimelt osales ta pilootprogrammis ja sai elaniku staatuse kätte.

"See käis ainult elektrooniliselt, selles suhtes peaaegu nagu Eestis," ütles Kuldkepp.

Brittide soov uks välismaalastele sulgeda ei ole Kuldkepi jaoks kuidagi tõrjutusena tunda andnud.

"Ma ei ütleks küll, et mina olen siin end tundnud mittevajaliku või mitteoodatuna. Teisest küljest - jah - paljude inimeste jaoks, kes on siia tulnud, on see tulnud suure šokina, et neile üldse seline signaal on algusest peale saadetud. Aga ma arvan, et võib-olla eestlased on natukene paksema nahaga kui teised lääne-eurooplased," sõnas Kuldkepp.

Samamoodi endiselt hästi tunneb end Londonis arhitekt Arseni Timofejev. Ühe asja püüab ta enne märtsi lõppu siiski igaks juhuks korda ajada, oma kutsetunnistusele ka Eestis tunnustus saada.

"Kuna see arhitektiks saamine Suurbritannias võttis kokku üheksa aastat ja oli väga bürokraatiarohke, siis ma loodan, et ma saan võimalikult kiiresti, nii kaua kui Eesti ja Suurbritannia on sellesama liidu osad, oma kvalifikatsiooni tunnustatud ka Eestis," ütles Timofejev.

Päeviti müügitööd tegevad Anna Lindre ja Madis-Mikk Remmet ütlevad, et ootavad brittide otsust rahulikult.

"Mina tunnen ennast väga rahulikult, mina olen olnud siin 14 aastat ja mina ei muretse üldse, mis saab. Ilmselt ei muutu midagi minu jaoks," ütles Lindre.

Londoni Eesti Seltsi juhatuse liige Madis-Mikk Remmet lausus, et tema ainuke mure on see Euroopasse reisides on nael väiksema väärtusega. "Vaatame, mis saab ja nagu see Londoni linnapea ütleb, et keep calm and carry on," sõnas ta.

Eesti saatkond Londonis jagab eestlastele praktilist infot elektroonilistes kanalites ja infotundides. Ühendkuningriik on lubanud Euroopa Liidu kodanike õigused tagada ka leppeta lahkumise korral.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: