X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

MTA kutsub brittidega kauplevaid firmasid Brexitiks valmistuma

Foto: Alberto Pezzali/NurPhoto/ZUMA Press/Scanpix

Maksu- ja tolliamet (MTA) kutsub ettevõtteid, kellel on majandussuhteid Ühendkuningriigis, valmistuma Suurbritannia lahkumiseks Euroopa Liidust (Brexit), olgu siis lepinguga või ilma.

"Tegevusi on vaja alustada nii olukorraks, kus tuleb lepinguta lahkumine või ka siis, kui Ühendkuningriigi väljumine Euroopa Liidust läheb lepingu alusel ja sujuvalt," ütles MTA tolliosakonna juhataja asetäitja Külli Kurvits teisipäeval.

Tema sõnul on Suurbritannias majandussuhted umbes 5000 Eesti ettevõttel, kellest umbes 3000 pole seni tolliga mingeid kokkupuuteid olnud. MTA on loonud oma kodulehel eraldi sektsiooni, kus antakse infot Brexitiga kaasnevate muudatuste kohta. "Täiendame seda jooksvalt, vastavalt laekunud infole," märkis Kurvits.

Kõigil Ühendkuningriigi ettevõtetega äri ajavatel firmadel on Brexiti korral vaja registreerimisnumbrit, ilma milleta ei saa Euroopa Liidus tollivormistust teostada ega väliskaubandusuhteid edendada.

"Tollivormistuse jaoks vajaliku EORI numbri taotlemine veebi kaudu on üldjuhul lihtne ja kiire toiming, kuid arvestama peab saabuvat füüsiliste isikute tuludeklaratsioonide esitamise aega. Kuna e-teenuste kasutamise keskkond on kõigile ühine, soovitame EORI numbri vajajatel vastav taotlus esitada juba lähipäivil. Vastasel juhul võib taotlemise protsess pikeneda," rääkis Kurvits.

Samuti tasuks ettevõtetel eelnevalt tutvuda tollimeetmete ülevaatega Eesti tollitariifistikust, kust saab infot tollimaksumäärade ning muude lisanõuete kohta kauplemisel kolmandate riikidega.

"Lisaks pakume ettevõtetele ka võimalust taotleda MTA-st Brexiti-teemalist nõustamist ja koolitusi," märkis kõrge tolliametnik.

Kurvits soovitas ka ettevõtetel läbi mõelda oma märtsi lõppu jäävad logistilised plaanid, kuna 30. märtsi ümbruses, kui Ühendkuningriik peaks leppeta lahkumisel Euroopa Liidu suhtes muutuma kolmandaks riigiks, võib karta suuremaid segadusi nii transpordi kui dokumentide vormistamise osas.

MTA tolliosakonna juhataja asetäitja sõnade kohaselt peaks Brexit tooma ametile umbes 30 protsendi mahus lisatööd.

Ühendkuningriigi lahkumine EL-ist peaks praeguste plaanide kohaselt leidma aset 29. märtsi keskööl, mis tähendab, et alates 30. märtsist oleks Suurbritannia Euroopa Liidu suhtes niinimetatud kolmas riik ning igasuguse kauba liikumiseks Ühendkuningriigi ja EL-i vahel oleks vajalik tollivormistus.

Ministeerium: Brexiti eel vaadake üle oma puutumus Suurbritanniaga

Ühendkuningriigi võimaliku lepinguta lahkumise eel Euroopa Liidust tasub kõigil, kel on mingi puutumus Suurbritanniaga, need suhted üle vaadata ja võimalusel teha ettevalmistusi sujuvamaks üleminekuks, soovitab välisministeeriumi esindaja.

"Me saame öelda, et suur osa tööst ja ettevalmistustest tuleb teha kodanikel ja ettevõtetel endal," ütles Brexiti küsimustega tegelev välisministeeriumi Euroopa osakonna nõunik Karin Rannu teisipäeval BNS-ile. "Seda tuleb teha ja seda me saamegi teha - vaadata üle oma igasuguse puutumuse Ühendkuningriigiga - olgu see kaupade ja teenuste osas, oma toodete osas, oma lepingute ja oma partnerite osas. Need üle käia," rääkis Rannu.

Diplomaadi sõnul tuleb püüda teha seda, mis võimalik, kuid samas ta tunnistas, et ilma lahkumislepinguta Brexiti korral on endiselt väga palju selguseta ning mitmed ettevalmistused tuleb teha "igaks juhuks". 

"Probleem on selles, et need ettevalmistused, mida kodanik peaks tegema, on suhteliselt piiratud. Täna ei ole võimalik anda ei kodanikule ega ettevõtjale selget pilti, mis juhtuma hakkab, et ta teaks, mida ta tegema peab," tõdes Rannu.

Tema sõnul on Ühendkuningriigi ilma leppeta lahkumine Euroopa Liidust siiani siiski teoreetiliselt võimalik, kuid sellise stsenaariumi tõeks saamine toob kaasa nii suured kulud ja segaduse, et selle vältimiseks töötatakse kuni viimase võimaluse, 29. märtsini, kui on brittide EL-ist lahkumise tähtaeg. 

"Kui no-deal (lepinguta lahkumine - BNS) laualt ära ei kao, kui see on üks variant, siis selle vältimist üritatakse tõesti kuni 29. märtsini. See on kindel. Sest selle majanduslikud tagajärjed on niivõrd rängad, rääkimata segadustest muudes valdkondades. Seda katsutakse kindlasti vältida viimase võimaluse, viimase päevani," kinnitas Rannu. 

Ühendkuningriigi lahkumisel Euroopa Liidust muutub see Eesti ja teiiste EL-i liikmesmaade jaoks niinimetatud kolmandaks riigiks, mis toob muuhulgas kaasa tollitariifid ning senise transpordi ja reisimise korralduse muutumise. 

Ühendkuningriigi parlament on valitsuse läbiräägitud lahkumisleppe Euroopa Liiduga tagasi lükanud ning sisepoliitilise segaduse tõttu ei ole teada, kas, kuidas ja millal Suurbritannia EL-ist lahkub.  

 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: