EL: sel talvel Ukraina kaudu tuleva Vene gaasiga muret ei ole

Euroopa Komisjoni asepresident Maroš Šefčovič.
Euroopa Komisjoni asepresident Maroš Šefčovič. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Liit tegi esmaspäeval ettepaneku sõlmida uus leping gaasi tarnimiseks läbi Ukraina alates 2020. aastast, lisades, et sel aastal mingeid probleeme oodata ei ole.

Euroopa Komisjoni asepresident Maroš Šefčovič ütles, et ministrid kohtuvad leppe arutamiseks uuesti mais, kuid Ukraina väljendas muret, et Moskva võib viivitust ära kasutada.

"Aeg lendab ja me läheneme iga päev 2019. aasta lõpule, mil praegu leping otsa saab," lausus Šefčovič ajakirjanikele, olles võõrustanud Brüsselis läbirääkimisi Vene ja Ukraina ministrite ning gaasitööstuse juhtidega. Tema sõnul andsid kolm osapoolt hinnangu tulevase Ukraina kaudu kulgeva leppe õiguslikule raamistikule ja EL-i tulevastele vajadustele.

"Kõne all oli gaasitarnete julgeolek ka sel talvel," märkis Slovakkia diplomaat.

"Kõik on hästi, kontrolli all ja me ei näe sel talvel ette mingeid komplikatsioone," lisas Šefčovič, kelle sõnul pani ta lauale "õiglase ettepaneku", mis hõlmab tulevase transiidileppe kestust, mahtu ja tariife, aga ka investeeringuid ja süsteemi hooldust.

See esitati Vene energiaministrile Aleksandr Novakile ja Ukraina välisministrile Pavlo Klimkinile, aga ka Vene gaasihiiu Gazprom ja Ukraina ettevõtte Naftogaz juhtidele.

Kolmepoolne kohtumine mais leiab aset pärast Ukraina presidendivalimisi, mille esimene voor toimub 31. märtsil.

"Venemaa üritab aega võita ja ootab poliitilisi muutusi Ukrainas," kirjutas Klimkin Twitteris. Tema sõnul soovib Ukraina lepet EL-i reeglite kohaselt, kuid Venemaa soovib vanade reeglite järgimist.

Novak märkis oma ministeeriumi Twitteri kontol, et olemasolev seadustik võimaldab Ukrainal olemasolevat lepet pikendada. Ta lisas: "Meil on aega aasta lõpuni, et leppida kokku lähenemises gaasitransiidile alates 1. jaanuarist 2020.

Šefčoviči sõnul on tähtis, et Novak rõhutas Venemaa valmisolekut jätkata Ukraina transiidimarsruudi kasutamist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: