Hiiumaa rannikule kandunud kamakad osutusid tahkunud palmiõliks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Reostus Hiiumaa rannikul
Reostus Hiiumaa rannikul Autor/allikas: Keskkonnainspektsioon

Eelmisel nädalal Hiiumaal Kõpu poolsaarel rannast leitud valkjate kamakate laborianalüüsi tulemuste põhjal saab öelda, et tegu on taimeõliga ja ilmselt palmiõliga, teatas keskkonnainspektsioon. Kuidas õli merre sattus, pole teada.

"Kuigi materjali koostist ei olnud täies ulatuses võimalik kindlaks teha, lubavad analüüsi tulemused tervikuna arvata, et tegemist on taimeõliga. Mitme ühendi, nagu palmitiinhappe ja oleiinhappe kõrge sisaldus viitab palmiõlile," selgitas keskkonnainspektsiooni nõunik Himot Maran.

Diislikütuse lõhn aine juures võis tuleneda selle kokkupuutest naftasaadusega kas laevas või meres.

"Ei ole teada, kuidas palmiõli merre sattus. Kuna palmiõli vedu laevadega on Läänemerel viimastel aastatel hoogustunud, siis on võimalik, et palmiõli jäägid sattusid merre laeva mahutite pesemise käigus. Palmiõli tahkub külmas vees ning ühel hetkel jõuavad jäägid kusagile randa," lisas Maran.

Teatud tingimustel on palmiõli mahutite pesemisjääkide merre suunamine lubatud, kuid praegusel juhul ei ole konkreetse laeva ega asjaolude selgitamine võimalik. Ainet on kandunud randa pikema aja vältel.

Rannast kokku kogutud aine, ühtekokku üle 300 kilo, suunatakse jäätmekäitlusse.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: