Saaremaa relvakollektsionäär avas Kuressaare linnuses näituse

Relvakollektsionäär Mati Vendel avas Kuressaare piiskopilinnuses oma näituse.

Kui Mati Vendel 20 aastat tagasi Kuressaare piiskopilinnuses oma relvakollektsiooni näitas, oli see tänasega võrreldes umbes poole väiksem. Täna on lossi keldrisaalis väljas ligi 90 erinevat relva. Kõige väärtuslikum kollektsionääri jaoks üks Saksa vintpüss.

"Neid toodeti kuskil 8000, mitte rohkem. Ja hiljem masstoodangusse läks juba järgmine mudel," rääkis Vendel.

Kuigi Saaremaa muuseum eksponeerib relvanäitust näitustesarjas"Meeste mänguasjad", ütleb Mati, et relvad pole tema jaoks kunagi olnud mänguasjadeks. kuigi n-ö vene ajal tuli nendega ringi joosta küll, aga just seetõttu, et oma ebaseadusliku hobiga mitte vahele jääda.

"Kui tuli mingi signaal kuskilt, siis on nii olnud, et ma olen neid öö läbi vedanud tuttavate juurde. Ja siis läheb aeg ja hirm mööda ja tuleb selline moment, kus sa hakkad neid igatsema. Ja siis vead nagu kass poegi neid tagasi. Ja siis nad on jälle mureks kaasas ja siis sa viid nad jälle ära kuhugi. Selline ringiratast vedamine, jah paraku on olnud," sõnas Vendel.

Aga julgeolekul õnnestus temalt kätte saada siiski ainult üks nagaan ja miilitsad said kätte ühe vintpüssi toru.

"Vastuluure ohvitser tuli kahe sõduriga ja eks ta võttis ikka poisil seest kõhedaks küll. Ma vahest näen seda meest linnas, siis mõtlen, et küsiks, et too tagasi mu nagaan," ütles Vendel.

Relvanäitusel väljas olevatest relvadest ligi pooled on Mati Vendelil õnnestunud oma kogusse saada Saaremaalt.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: