Samost ja Sildam: teledebattide mõju valimistulemustele ei saa alahinnata

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Kui varem on olnud riigikogu valimisi, mille tulemustele teledebatid ei ole mõju avaldanud, siis seekordsed debatid võivad parteide jaoks valimistulemusi ühes või teises suunas nihutada, leidsid Anvar Samost ja Toomas Sildam Vikerraadio saates "Samost ja Sildam".

Uuel nädalal algavad valimiseelsed raadio- ja teledebatid, muu hulgas ka ETV-s. Samost ütles pühapäeval Vikerraadios, et seekord ei saa nende debattide mõju valimistulemustele alahinnata.

"Sealt on kindlasti tulemas seekord asju, mis valimistulemust ühes või teises suunas nihutavad. On olnud neid riigikogu valimisi - ma olen täitsa kindel -, kus tegelikult debattidel ei ole suurt mõju olnud. Aga seekord, kuna meil on mitmel erakonnal uued juhid - Keskerakonnal on Jüri Ratas, Reformierakonnal on Kaja Kallas, Isamaal on Helir-Valdor Seeder, tegelikult ka sotsidel on Jevgeni Ossinovski uus juht võrreldes eelmise korraga ja siis on terve hulk väiksemaid," selgitas Samost.

Sildam lisas, et ka Vabaerakonnal ja rohelistel on uus juht ning juurde on tekkinud Elurikkuse Erakond ja Eesti 200.

Samost lisas, et paljude valijate jaoks on tegemist esimese korraga, kus nad saavad võistluslikus kontekstis hinnata, kas tema senise eelistuse uus esinumber vastab meedia põhjal tekkinud kuvandile, eriti võrdluses teiste tippkandidaatidega. 

Debattide mõju erakondadele on Samosti hinnangul aga erinev. "Tõenäoliselt Keskerakonna toetus teledebattide mõjul ühes või teises suunas väga ei liigu. /.../ Nendes ilmselt mingeid suuri üllatusi, ei halvas ega heas ei tule," rääkis ta.

"Aga teistsugune situatsioon on näiteks Reformierakonnas, kus vähemasti ühte debatti peab kindlasti minema Kaja Kallas, kuna ta on erakonna esimees. Kaja Kallase suureks mureks on olnud see, kuidas näha erinevates debattides välja veenev, särav, usutav /.../ peaministrimaterjal. See on jälle minu arvamus, aga tõenäoliselt tal see ei ole kõige paremini õnnestunud ja nüüd on tegelikult see otsustav hetk käes, et võib tulla nii positiivne liikumine, kuid pigem ma kardan, et see Kaja Kallase esinemine on täpselt samasugune nagu varem," lisas ta.

Sildami sõnul on sarnane seis EKRE esimehe Mart Helmega. "Tema jaoks on küsimus, kas ta vajutab kõik pedaalid põhja /.../ või vastupidi, hoiab ennast natuke tagasi ja jätab võib-olla sõbralikuma mulje, kui ta nii mõneski varasemas ülesastumises on jätnud, just sellepärast, et mitte liiga palju inimesi ka ära kohutada," rääkis Sildam.

Samost lisas, et kui kohtumistel otse oma valijatega inimesed ootavadki EKRE esindajatelt jõulisi sõnumeid, siis tele-eetrist ei pruugi inimesed samasuguseid sõnumeid oodata.

"Hoopis teine on situatsioon, kui need samad sõnumid näiteks Mart Helme otsustab edastada teles nende inimeste elutuppa diivani peale, kes kõiguvad näiteks EKRE ja Keskerakonna või EKRE ja Reformierakonna vahel - sellised inimesed on muide kahtlemata olemas - , aga nad ei pruugi olla sama tüüpi inimesed, kes selliseid sõnumeid ootavad," rääkis Samost.

Sildam märkis, et suurtes debattides peavad kandidaadid arvestama ka sellega, et nad ei esine seal üksi ning neid võrreldakse konkurentidega.

"Ja kui sa jätad väga raju mulje endast, siis jälle, tegelikult isegi sinu mingid potentsiaalsed valijad võivad vaadata, et "võib-olla EKRE, aga see on ikka natuke liiga karm värk siin teistega võrreldes", ja EKRE ei saa neid hääli," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: