Riigikohus jättis jõusse valimiskomisjoni otsuse EÜVP registreerimisel

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
EÜVP liikmed esitavad oma riigikogu kandidaatide nimekirja valimisteenistusele Autor/allikas: EÜVP Facebook

Riigikohus otsustas jätta jõusse Vabariigi Valimiskomisjoni otsuse, millega see kinnitas Eestimaa Ühendatud Vasakpartei (EÜVP) kahest riigikogu kandidaatide nimekirjast viimasena esitatu.

Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium jättis rahuldamata EÜVP juhatuse liikmete Mstislav Rusakovi ja Alisa Blintsova kaebuse, mis puudutas nende esitatud EÜVP kandidaatide nimekirja registreerimata jätmist. Sisetülidest haaratud Vasakpartei teine leer Julia Sommeri ja Taivo Risti juhtimisel esitas kandidaatide registreerimise viimasel päeval oma nimekirja, mille valimiskomisjon otsustas registreerida ning sama otsusega annuleeris varasema, Rusakovi ja Blintsova toodud nimekirja.

Kaks EÜVP-s võimu nimel võitlevat leeri on teise osapoole liidreid korduvalt erakonna juhatusest ja sellega ka erakonnast välja arvanud, mistõttu Riigikohtu kollegium leidis, et Rusakovi, Blintsova, Sommeri ja Risti kuulumine EÜVP juhatusse on ebaselge ning seepärast ei olnud Vabariigi Valimiskomisjonil võimalik tuvastada, kes neist on või ei ole volitatud erakonda esindama.

Kuna valimiskomisjon ei jõudnud vastuolulist teavet hinnates esindusõiguse kohta ühesele seisukohale, lähtuti otsuse tegemisel registri andmetest, mis andsid esindusõiguse nii Rusakovile ja Blintsovale kui ka Sommerile ja Ristile.

Samas tuli valimiskomisjoni hinnangul olukorras, kus valimisteenistusele on esitatud kaks kandidaatide nimekirja, käsitada hiljem esitatud dokumente muudatuste tegemisena varem esitatud kandideerimisdokumentides.

Nii registreeriski valimiskomisjon 21. jaanuari otsusega riigikogu valimisteks Risti ja Sommeri esitatud EÜVP kandidaadid Oleg Tesla, Andrei Orponeni, Igor Rosenfeldi, Sommeri, Diana Koori, Andrei Anissimovi, Viktor Malõgini, Diana Nõmberg-Klausi, Tiina Radionova, Viivi-Helbe Peljuhhovska ja Vjatšeslav Makaronski.

Seepeale esitasid MTÜ Vene Kool Eestis eestvedajad Rusakov ja Blintsova EÜVP nimel Vabariigi Valimiskomisjoni kaudu riigikohtule kaebuse nende kahjuks langetatud otsuse tühistamiseks. Valimiskomisjon edastas kaebuse Riigikohtule, kuid jäi oma otsuses esitatud seisukohtade juurde ning palus jätta kaebuse rahuldamata.

Kolleegiumi hinnangul lähtus valimiskomisjon EÜVP-d esindama volitatud isikute kindlakstegemisel õigesti hiljem ehk 17. jaanuaril esitatud teatisest ning käsitles Sommeri ja Risti esitatud kandidaatide registreerimise dokumente varasemates dokumentides muudatuste tegemisena ning jättis EÜVP kaebuse rahuldamata.

Sommer ütles novembris Eesti Päevalehele, et sügisel vallandunud erakonnasisese konflikti taga on endine KGB ohvitser Vladimir Iljaševitš, kes koordineerib MTÜ Vene Kool Eestis juhtfiguuride Rusakovi ja Blintsova tegevust Vasakpartei ülevõtmisel.

Alates novembri lõpust on vastasleer Sommeri vähemalt seitse korda erakonna liikmete seast välja arvanud, misjärel viimane on kohe uuesti erakonda astunud. Rusakov on äriregistri andmeil erakonnast üheksal korral välja arvatud. Esmaspäevase seisuga on mõlemad EÜVP liikmed.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: