EKRE JA Eesti 200: Viilma avaldas Keskerakonnale tänu rahaeraldise eest

Niguliste kirik
Niguliste kirik Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja erakond Eesti 200 on nördinud Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskopi Urmas Viilma erakondale valimissobivuse edetabelist, kus nad viimasteks jäid. Erakondade esindajate hinnangul tänas Viilma Keskerakonda kiriku riigi rahaga toetamise eest.

EKRE juhatuse liige Jaak Madison ütles ERR-ile "ristirahva valijakompassi" kohta, et Viilma edetabel on tänuavalduse maiguga, kuna Keskerakonna toel eraldati kirikule enam kui kuus miljonit eurot: "Selline käitumine jätab tugeva jälja kristlikele moraalipõhimõtetele."

Etetabeli tipus on Keskerakond, EKRE on Eesti 200 ees eelviimasel positsioonil. "Ma tuletan meelde, et Keskerakonna häältega on riigikogus tagasi lükatud EKRE ettepanek kooseluseaduse tühistamiseks. Keskerakond on lihtsalt üritanud rahaga peapiiskopi arvamuse konni maksta," kommenteeris Madison.

Madison lausus, et enamik kristlasi toetab riigikogu valimistel "niikuinii" EKRE-t, kuna lisaks kooseluseaduse tühistamisele on neil kavas sätestada põhiseaduses abielu mehe ja naise liiduna.

Liina Normet: peapiiskop on võtnud selge poliitilise seisukoha

"Peapiiskop Viilma avaldus kõigi ristiinimeste nimel, kus ta soovitab valida eelkõige valitsuserakondi, paneb küsima, kas Eestis on võimalik raha eest osta kirikupea valimisõnnistust," ütles Eesti 200 aseesimees Liina Normet.

Kirikupea soovitab Normeti sõnul valida kolme valitsuserakonda, kes vaatamata avalikule vastuseisule eraldasid kõikide maksumaksjate käest kogutud rahast 6,75 miljonit eurot EELK-le tegevuskuludeks. Eesti 200 oli Viilma "ristiinimese valjakompassis" Eesti erakondadest viimasel kohal.

"Vägisi tekib küsimus kiriku osas, mis peaks käsitlema kõiki inimesi, sealhulgas ka koguduse liikmeid, võrdselt. Mina kuulun Eesti 200-sse ja ühtlasi olen ka EELK Hageri kogudusel liige, lähtun oma tegemistes Eesti ja meie inimeste vajadustest. Ristiinimesena on mul kohustus seista inimeste õnnetunde ja tervise eest, kuna see on ka tervishoiutöötajana minu ekspertvaldkond," seisab Normeti vastulauses.

Normet leidis, et siinkohal võiks hinnang Viilma personaalsele valimiskompassile piirduda, kui see lugu ei puudutaks ühiskonda laiemalt.

Viilma on Normeti sõnul ise öelnud vähem kui kuu aega tagasi, et kirik ei tohi poliitilistel erakondadel vahet teha. "Sellised kompassid on omased mängulisust otsivale ajakirjandusele ja lobi tegevatele survegruppidele. Kirik näeb end survegrupina, eelistades ühtesid oma liikmeid teistele. See ei peaks olema kiriku mängumaa," oli Eesti 200 aseesimees kriitiline.

Normet lisas, et kui kirik on saanud tänaselt peaministri erakonnalt ehk Keskerakonnalt äsja kingituseks 6,75 miljonit tegevustoetuseks, ei olegi nii üllatav valmiskompassis kõrge esimene koht, järgnevad samuti koalitsiooni kuuluvad Isamaa ja sotsid. "Me oleme Eestis alati lähtunud põhimõttest, et kirik ja riik on lahus. Täna on peapiiskop võtnud selge poliitilise seisukoha." 

Andres Herkel: Vabaerakond pole programmi tehes omnivoor

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni esimees Andres Herkel nentis, et kõigil valimistel on oma eripära. "Nende valimiste oma on see, et igaüks teeb oma valijakompassi ja küsib, kus on meie seisukohad teie programmis. Et Urmas Viilma sellega kaasa läks, näitab kindlasti kiriku soovi moevooluga kaasa käia ja seda tuleb pigem kiita," lausus ta.

Sellise võistluse võidab Herkeli sõnul eeskätt selline erakond, kes käitub kõigesööja omnivoorina ja võtab kõik sissetulevad ettepanekud programmi.

"Vabaerakond seda teinud ei ole ja ei kavatse ka tulevikus teha, ehkki dialoog huvirühmadega, ka kirikuga on vägagi vajalik," teatas Herkel. "Aga see peab olema pidev, mitte toimuma nii, et kolm kuud enne valimisi saadetakse erakondadele oma seisukohad ja kolm nädalat enne valimisi tehakse valimiskompassiga kokkuvõte." 

Kirikute nõukogu seisukohti üle vaadates tõdes Herkel, et mõne ettepaneku puhul võivad rõhuasetused pisut erinevad olla, kuid on ka sellised, mis pole Vabaerakonna programmiehituslikku loogikasse mahtunud.

"Ma üldiselt arvan, et valimiseelse kompassi kõrval on põhjust mõelda ka valimisjärgsele kompassile, et näidata ka seda, kelle teod lubadustega krooniliselt ei haaku," rääkis Herkel.

"Ristiinimese valijakompassi" esikolmik: Keskerakond, Isamaa, sotsid

Punktide liitmise tulemusel moodustunud pingerea eesotsas troonib peaminister Jüri Ratase juhitud Keskerakond 32 punktiga, järgneb Isamaa 28 punktiga. Kolmandal kohal on Sotsiaaldemokraadid 19 punktiga, millele järgnevad sama suurusjärguga Reformierakond 17 punktiga, Vabaerakond 15 punktiga ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond 14 punktiga.

Pingerea lõpetas Eesti 200, millele Viilma andis kuus punkti.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: