"Olukorrast riigis": Keskerakond on enim kiriku ettepanekuid üle võtnud

Andrus Karnau, Ahto Lobjakas, Olukorrast Riigis
Andrus Karnau, Ahto Lobjakas, Olukorrast Riigis Autor/allikas: Arne Holm, Raadio 2

Ajakirjanikud Andrus Karnau ja Ahto Lobjakas arutasid saates "Olukorrast riigis" Eesti Evangeelne Luterlik Kirik (EELK) loodud valimiskompassi üle ja pakkusid, et Keskerakond teenis EELK soosingu, sest on enim kiriku ettepanekuid üle võtnud.

Ahto Lobjakas selgitas, et see kompass oli spetsiifiliselt suunatud sellele, et mõõta erinevate parteide programmide kattuvust sellega, mida on poliitikutelt või valimistelt soovinud Eesti kirikute nõukogu.

Saavutati tulemus, kus esikohal on Keskerakond, teisel kohal Isamaa ja kolmandal kohal sotsid, mis on kõik parteid, mis moodustavad ka tänase valitsuse.

"Peapiiskopi eelistuste kattumine tänase poliitilise konjunktuuriga on üsna huvitav ja tekitanud ka igasugust vastukaja. Konservatiivsemad ringkonnad EELK-st, näiteks Meiekirik.net, ei saa aru, miks peapiiskop on lasknud esikolmikusse tõusta sotsidel. Eriti kui arvestada, et selle kompassi nimi oli ristiinimese valimiskompass, siis sotside positsiooni kirjeldatakse väga teravalt, nimetatakse äärmuslikuks, kristlikke arusaamu lammutavaks. Enam-vähem sama probleem on ka Keskerakonnaga, kelle seisukohad eriti kooseluseaduse kohal on liikunud parempoolsete kirikutegelaste arvates liialt vasakule," rääkis Lobjakas.

Andrus Karnau soovis omalt poolt parandada, et siin ei ole tegemist parempoolsuse või ka konservatiivsusega, vaid hoopis vanameelsusega.
Karnau viitas ka Keskerakonna poliitilistele konkurentidele, kes EELK peapiiskoppi Urmas Viilma teravalt kritiseerisid. Nad ütlesid, et see, et Urmas Viilma valis Keskerakonna ristiinimesele kõige sobivamaks valikuks, on kuidagi seotud miljonite eurodega, mille Ratase valitsus on otsustanud nii Luteri kirikule kui ka Õigeusu kirikule eraldada.

"Aga kui me võtame Urmas Viilma pikema analüüsi lahti, siis ma julgeks kahelda, kas see asi on ainult rahas," lausus Karnau.

Samas nentis ta, et Luteri kirik on alati hoidnud võimul oleva partei poole.

"Me näeme, et Urmas Viilmal on olnud erakondadele terve hulk ettepanekuid ja nad puudutavad väga erinevaid valdkondi alates kirikute restaureerimisest ning sellest, kas kirikutele annetuste tegemine võiks olla tulumaksuvaba või mitte. Siis nad räägivad usuõpetusest, abielu reguleerimisest mehe ja naise suhtena, mida kirik tahaks näha," loetles Karnau.

"Viilma on teinud analüüsi ja võrrelnud, et kuidas need kirikute nõukogu poolt tehtud ettepanekud on parteide programmides kajastunud, siis kui me seda analüüsi loeme, siis me näeme, et tegelikult oma programmi koostades on Keskerakond olnud kõikidest erakondadest kõige nutikam. Terve hulk punkte on ta peaaegu sõna-sõnalt võtnud oma programmi üle," tõdes Karnau.

"Ülejäänud erakonnad, kas ei ole sellele pöördumisele tähelepanu pööranud või ei ole seda tähtsaks pidanud," lisas ta.

Karnau märkis, et kui Keskerakond on kirikute nõukogu ettepanekud üle võtnud ja neid toetanud, siis on mõistetav, et see partei saab Viilma poolt kõige enam tähelepanu ja osutub tema soosikuks.

Lobjakas pakkus teatava liialdusena, et siin saigi selgeks, et EKRE-st nendel valimistel enam asja ei ole. "Kui Urmas Viilma viib EELK Keskerakonna taha, siis ma arvan, et sellel on reaalne valimispoliitiline mõju," lausus Lobjakas.

Lobjakas pakkus ka, et kirik on selle sammuga saatnud Keskerakonnale sõnumi, et kirik sõltub võimust niipalju, et tal on vaja seda toetada. "See on märgiline sündmus selle kiriku ajaloos. Ja EKRE üle parda viskamine on osa sellest silma pilgutamisest," sõnas Lobjakas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: