Viilma koostas "ristiinimese valijakompassi", kus troonib Keskerakond

Peaminister Jüri Ratas kohtumas EELK peapiiskopi Urmas Viilmaga.
Peaminister Jüri Ratas kohtumas EELK peapiiskopi Urmas Viilmaga. Autor/allikas: Riigikantselei

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma võrdles riigikogu valimistel osalevate erakondade programme kirikute nõukogu ettepanekutega ning leidis, et kõige enam leidsid ettepanekud kajastust Keskerakonna valimisprogrammis.

Et saada ülevaadet erakondade lubadustest, mis haakuvad kirikute nõukogu (EKN) ettepanekutega, töötas Viilma isiklikult läbi üheksa erakonna programmid ja koostas nn ristiinimese valimiskompassi.

Viilma hindas punktiskaalal 0 kuni 3. Null punkti sai seisukoht, mis esindab EKN-i mõne ettepanekuga vastupidist arusaama või erineb sellest kardinaalselt. 1-2 punkti said seisukohad, mis oma olemuselt sarnanevad või toetavad sisuliselt esitatud ettepanekuid niivõrd, et nende alusel oleks võimalik ettepanekuid tulevikus teostada. Kolme punktiga hindas ta seisukohti, mis kattusid täielikult esitatud ettepanekutega.

"Kahjuks ei leidnud mitu ettepanekut mõne erakonna juures isegi valdkonnapõhist kajastamist. Sellisel juhul ei olnud võimalik punkte üldse anda. Põhimõtteliselt kehtis hindamisel lihtne printsiip: mida rohkem EKN-i ettepanekuga seotud ja neid toetavaid programmilisi seisukohti erakonna programmist leidsin, seda rohkem sain anda erakonnale punkte," selgitas Viilma.

Punktide liitmise tulemusel moodustunud pingerea eesotsas troonib peaminister Jüri Ratase juhitud Keskerakond 32 punktiga, järgneb Isamaa 28 punktiga. Kolmandal kohal on Sotsiaaldemokraadid 19 punktiga, millele järgnevad sama suurusjärguga Reformierakond 17 punktiga, Vabaerakond 15 punktiga ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond 14 punktiga. Pingerea lõpetas Eesti 200, millele Viilma andis 6 punkti.

"Kõige olulisem on siiski, et iga ristiinimesest valija koostaks oma isikliku valimiskompassi ega joonduks ainult minu või ka kellegi teise koostatud lihtsustatud mudelite järgi. Ristiinimese tõeliseks valimiskompassiks on ja jääb Pühakiri, mille valgusesse tuleb asetada eraldi iga kandidaat ja erakond koos nende seniste tegude ja antud lubadustega," rõhutas Viilma.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: