Netanyahu lubas külmutada Iisraeli rahaülekanded Palestiina võimudele

{{1549809300000 | amCalendar}}
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu iganädalasel kabinetiistungil.
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu iganädalasel kabinetiistungil. Autor/allikas: Gali Tibbon/Reuters/Scanpix

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu lubas pühapäeval külmutada rahaülekanded Palestiina omavalitsusele. Tegemist on vastusega iisraellanna tapmisele arvatava palestiinlase käe läbi.

Iisrael kogub oma territooriumi läbivatelt Palestiina turgudele mõeldud kaupadelt tollimaksudena umbes 127 miljonit USA dollarit kuus ja annab selle üle Palestiina omavalitsusele.

Iisraeli parlament võttis eelmisel aastal vastu seaduse rahaülekannete osalisest peatamisest vastuseks omavalitsuse otsusele maksta hüvitist iisraellaste vastaste rünnakute tõttu Iisraeli vanglates karistust kandvate palestiinlaste peredele.

"Nädala lõpuks viiakse lõpule terroristide palkade mahaarvamise seaduse elluviimine," ütles Netanyahu iganädalase valitsuse istungi algul ajakirjanikele.

"Järgmisel pühapäeval kutsun kokku julgeolekukabineti ja me kiidame heaks vajaliku otsuse rahaliste vahendite mahaarvamisest. Keegi ei tohiks kahelda, et seda tehakse järgmise nädala algul," sõnas peaminister.

Majandusminister Naftali Bennett kutsus varem pühapäeval Netanyahut kõnealust seadust jõustama pärast seda, kui nädalavahetusel vahistati 19-aastase Ori Ansbacheri tapmises kahtlustatav palestiinlane.

Ansbacheri surnukeha leiti neljapäeva õhtul Jeruusalemmast lõunas ja ta maeti reedel Tekoa asundusse.

Ehkki mõrvas kahtlustatavale palestiinlasele pole veel süüdistust esitatud, nõuavad valimisvõitlusesse sisenenud Iisraelis paljud palestiinlste karistamist. 

Netanyahu on langenud 9. aprilli valimiste eel marurahvuslike jõudude surve alla reageerida karmikäeliselt Iisraeli ja selle kodanike vastastele rünnakutele.

Iisrael on rahaülekandeid Palestiina Omavalitsusele peatanud varemgi, näiteks pärast Palestiina ÜRO kultuuriorganisatsiooni (UNESCO) täieõiguslikuks liikmeks võtmist 2011. aastal.

Omavalitsusel on piiratud suveräänsus osa üle Läänekaldast ja see toetub suuresti välismaailma rahalisele abile.

Juuditari tapnud palestiinlase motiivid olid natsionalistlikud

Noore juuditari tapnud palestiinlasest mees lähtus natsionalistlikest motiividest, teatas Iisraeli julgeolekuteenistus Shin Bet pühapäeval, päev pärast arvatava ründaja vahistamist. 

19-aastase Ori Ansbacheri sunukeha leiti neljapäeval Jeruusalemmast kagus ning mõrvas kahtlustatav  29-aastane Arafat Irfaiya vahistati laupäeval. 

Nii politsei kui Shin Bet olid varem öelnud, et juurdlus ei ole seni tuvastanud, kas tegemist oli terrorirünnakuga või oli see ajendatud muust motiivist. 

Kuid enne aprillikuiseid üldvalimisi olid poliitikud ja Iisraeli meedia varmad hinnangut andma. 

"Mul ei ole mingit kahtlust mõrvari natsionalistlikes motiivides," ütles riigiraadiole avaliku julgeoleku minister Gilad Erdan.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: