"Välisilm": kas Netanyahul õnnestub viiendat korda peaministriks saada?

Foto: Imago/Scanpix

Teisipäeval toimuvad Iisraelis parlamendivalimised. Seis on äärmiselt pinev ja küsimus on: kas Benjamin Netanyahu, keda süüdistatakse ulatuslikus korruptsioonis, saab kõigest hoolimata juba viiendat korda peaministriks, või võidab selle koha endine kaitseväe juht Benny Gantz, kes on teinud võimsa tuleku poliitikasse, vahendas "Välisilm".

Benjamin Netanyahu, hüüdnimega Bibi, on olnud peaminister neli korda. Mees, kelle kohta öeldakse, et kõik teda vihkavad, kuid samas ka valivad. Nii läheb see suure tõenäosusega ka sel korral ja seda hoolimata pea kohal rippuvatest korruptsioonisüüdistustest.

USA presidendivalimistel panustas Netanyahu Donald Trumpile ja see on toonud talle hulga rammusaid võite. Ühendriigid on tunnustanud Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja toonud sinna oma saatkonna, öelnud lahti Iraani tuumaprogrammist, vähendanud rahalist abi Palestiina omavalitsusele ning tunnustanud Golani kõrgendikke Iisraeli alana.

Iisraeli riik alustas kunagi ateistliku ja vasakpoolsena. Aja jooksul on ta liikunud aina paremale. Sõnast vasakpoolne on saanud sõimusõna, mida Netanyahu kõigi oma oponentide vastu kasutab.

"Sõna vasakpoolne on muutunud vahendiks, millega muuta ebaseaduslikuks igaüks, kes on vastu Netanyahule või sellele, mis talle kasulik on. Seda on lihtne tähele panna, kuidas ta kutsub vasakpoolseks igaüht, kes on tema vastu, isegi kui ollakse asunikud, isegi kui ta on ise selle isiku ametipostile määranud, isegi kui on tegemist väga spetsiifiliste parempoolsetega. Vasakpoolsest on saanud sõimusõna ja pole ime, et nii paljud inimesed püüavad sellest hoiduda," kommenteeris Tööpartei saadik Meirav Michaeli.

Ka oma peamist rivaali Benny Gantzi on Netanyahu nimetanud "nõrgaks vasakpoolseks".

Endine armeejuht Gantz osutab aga erakordselt sitket vastupanu ning püsib reitinguga Netanyahu kannul. "Juba paljas arvamus, et Iisraeli peaminister võiks jääda oma ametisse, kui talle on esitatud süüdistus, on naeruväärne. Seda ei juhtu!" on ta rõhutanud.

Ühendanud paremtiivas tegutseva endise kaitseministri Moshe Yaaloni ja vasaktiivast pärit endise finantsministri Yair Lapidi jõul lõi Gantz uue tsentristliku partei, nimega Sinine ja Valge. Sisepoliitikas on ta edukalt laveerinud Palestiina küsimuses, seistes ühelt poolt juutide eest ning lubades samas järeleandmisi palestiinlastele. Olukorras, kus rahukõnelused on sisuliselt seiskunud, on see midagi uut. Samas on ta korralikult paukunud Iraani kui Iisraeli suurima ohu ja vaenlase ning Hezbollah' ja Hamasi aadressil.

Aastal 2011 kinnitas peaminister Netanyahu pidulikul tseremoonial oma tänase vastase Iisraeli armee ülemaks. Gantzi toetab valdavalt keskklass, näiteks äri- ja hipsterilinna Tel Avivi valija.

"Me ei ole keskendunud firmade käimapanemisele ja innovatsioonile, ehkki oleme eelkõige ikkagi firmakäivitaja rahvas, kuna fookus on poliitilisel korruptsioonil ja sellel, kui palju pudeleid veini joob Bibi naine ja kui palju kingitusi ta saab. Mina tahan, et me hakkaksime taas keskenduma ökosüsteemile, tehnoloogiale ja ettevõtlusele. See on see, mis on mulle kõige tähtsam ja ainuke võimalus seda saavutada on vahetada välja praegune juhtkond," arvas suhtekorraldusfirma juht Ayelet Noff.

Endise kaitseväejuhi poolt hääletab ka Liibanoni piiri ääres kolmandat põlve põldu hariv Moshe Fine. Hiljuti oli üks tema põldudest kuu aega kasutamiskõlbmatu, kuna Iisraeli armee kaevas sellest välja Hezbollah' tunneleid.

"Mina hääletan Sinise-Valge poolt. Mina loodan nende peale. Loobusin Bibi toetamisest, eelkõige selle pärast, et ta suhtub vasaktiiba lugupidamatult. Bibi, kui te tunnete ajalugu, siis just vasaktiib asutas Iisraeli riigi," rõhutas Fine.

Netanyahu toetajaid leiab rohkelt konservatiivses Jeruusalemmas.

"Minu jaoks on oluline meie riigi julgeolek, meie riigi kindel positsioon maailmas, tubli majandus ja kõige tähtsam asi maailmas on see, et vasakpoolsed ei pääseks võimule. Jumal hoia selle eest!" teatas taksojuht Hezi Levy.

Esimesed hääled on sõjaväeosades juba antud. Ükskõik kui tuliseks ei kisu sisepoliitiliselt, asub Iisrael Lähis-Idas hetkel enneolematult tugeval positsioonil. Ühelt poolt on nn araabia kevad toonud araabia maailmas kaasa paraja kaose, palestiinlasi nõrgestab aga asjaolu, et neil pole juba pikemat aega olnud ühtset liidrit.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: