Venemaa eestlased esimesel päeval eelhääletama ei tungelnud

Foto: ERR

Välismaal elavad ja ka reisivad vähemalt 18-aastased hääleõigusega Eesti kodanikud saavad laupäevast kuni 21. veebruarini hääletada välisesindustes. Kokku on avatud 40 hääletamispunkti 35 riigis.

Muuhulgas saavad eestlased hääletada ka Moskvas. Venemaal elab üle 13 000 hääleõigusega Eesti kodaniku. Eesti saatkonnas Moskvas hääletasid neist laupäeval aga vaid mõned üksikud.

"Kodanikke elab muidugi Venemaal rohkem, aga kindlasi kõigil ei ole ei huvi ega infot. Paljud hääletavad elektrooniliselt. Venemaa on ju suur, kõik ei saa Moskvasse tulla," kümmenteeris Eesti konsul Moskvas Triinu Pits.

Välismaal asuvatel valimisjaoskondadel on ka oma eripära.

"Välisesinduses käivad inimesed, kes elavad alaliselt välismaal ja nad võivad kuuluda erinevatesse ringkondadesse. Nii et meil on siin kõigi ringkondade nimekirjad ja inimene peab siis võtma õige nimekirja ja valima sealt oma ringkonna kandidaadi," selgitas Pits.

Irina ja tema õepoeg Deniss said Eesti passid kolm aastat tagasi. Nende valimisringkond on Viljandimaa, kus elasid nende esivanemad, aga kus nad ise pole kunagi käinud. Tänase päevani on nad hääletanud ainult Venemaa valimistel.

"Suurt vahet ma ei näe. Siin on vaja valida kandidaadi number ja kirjutada selle, Vene valimistel aga valid otseselt kandidaadi ja paned tema nime juurde linnukese," võrdles Irina.

Selleks, et õiget valikut teha, peaks valija olema kursis Eesti poliitikas toimuvaga.

"Ma olen huvitatud Eesti elust ja Eesti poliitilisest elust. Viimaste aastate jooksul, kui ma käin Eestis, ma näen, mis seal toimub ja mis on vaja parandada. Sellepärast ma olen huvitatud, ja mina tegin oma valiku seoses sellega, jah," kinnitas Irina.

Mida siis Moskva valijad uuelt parlamendilt ja valitsuselt ootavad?

"Ma loodan ainult paremat. Arvan, et Eesti peab õitsval järjel olema, ja see tulebki. Ja kõik, kes selles riigis elavad ja on selle riigiga seotud, teevad kõik, et see nii oleks," ütles valimas käinud Natalja.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: