Poola tühistas osalemise Jeruusalemma tippkohtumisel

{{1550487840000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Poola peaminister tühistas esmaspäeval Varssavi osalemise Kesk-Euroopa riikide ja Iisraeli Jeruusalemma tippkohtumisel, nimetades Iisraeli välisministri märkusi poolakate tegude kohta holokausti ajal rassistlikeks.

"Iisraeli välisministri sõnad on rassistlikud ja vastuvõetamatud... On selge, et meie välisminister Jacek Czaputowicz ei sõida tippkohtumisele," ütles peaminister Mateusz Morawiecki ajakirjanikele.

Morawiecki teatas pühapäeval, et ei osale tippkohtumisel ning tema asemel sõidab Jeruusalemma välisminister Jacek Czaputowicz. Esmaspäeval ütles peaministri kantselei ülem Michał Dworczyk, et ka välisministri osalemine on pärast Iisraeli välisministri kohusetäitja Yisrael Katzi kommentaari küsimärgi all.

Katz ütles Iisraeli telekanalile i24, et paljud poolakad tegid natsidega koostööd ja kordas Iisraeli ekspeaministri Yitzhak Shamiri kunagist avaldust, mille kohaselt "poolakad imevad antisemitismi koos emapiimaga".

Poola ja Iisraeli vahel puhkes tüli eelmisel nädalal, kui Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles ajalehele Haaretz, et poolakad tegid Teise maailmasõja ajal natsidega koostööd.

Iisraeli ja Visegrádi neliku - Poola, Ungari, Tšehhi, Slovakkia - tippkohtumine oli kavandatud esmaspäevale ja teisipäevale. 

Tšehhi: Kesk-Euroopa neliku ja Iisraeli tippkohtumine jääb ära

Esmaspäevale ja teisipäevale kavadantud Iisraeli ja nelja Kesk-Euroopa riigi tippkohtumine jääb Poola eemalejäämise tõttu ära, ütles esmaspäeval Tšehhi peaminister Andrej Babiš. 

"Tippkohtumist Iisraeliga ei toimu, aset leiavad riikide kahepoolsed kõnelused," ütles peaminister Tšehhi ajakirjandusele pärast seda, kui Poola teatas, et ei osale kohtumisel Iisraeli juhtide süüdistuste tõttu antisemitismis.

Slovakkia valitsuse kõneisik Patricia Macíková ütles esmaspäeval, et neliku ja Iisraeli tippkohtumine lükkub edasi. 

"Slovakkia, Tšehhi ja Ungari peaministrid kasutavad visiiti kahepoolseteks kohtumisteks Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga ning kolmepoolseks kohtumiseks," ütles valitsuse esindaja. Slovakkia peaminister Peter Pellegrini on praegu Visegrádi neliku eesistuja.

Poola juudiliidrid: Iisraeli välisministri sõnavõtt on solvav

Poola juudiliidrite sõnul on solvav Iisraeli välisministri sõnavõtt, et "poolakad imevad antisemitismi koos emapiimaga".

Juudikogukonna juhid ütlesid esmaspäeval, et kõigi poolakate antisemitismis süüdistamine solvab neid tuhandeid poolakaid, kellele avaldatakse juutide aitamise eest austust Iisraeli Yad Vashemi holokaustimemoriaalil.

Poola ülemrabi Michael Schudrich ja Juudi Usukogukondade Liidu juht Monika Krawczyk ütlesid, et Shamiri sõnad "olid ebaõiglased juba siis, kui need 1989. aastal esimest korda lausuti".

Nende sõnul Katzi tsiteeritud sõnad "on isegi ebaõiglasemad täna, 30 aastat hiljem, kui mõlemal pool on tehtud nii palju meie väga keerulise, kuid ühise ajaloo vastastikuseks mõistmiseks".

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: