ERR Lätis: koalitsioon loodab leida presidendivalimisteks ühise kandidaadi

Lätis toimuvad suvel presidendivalimised ning koalitsioon loodab selleks kokku leppida ühise kandidaadi toetamises. Esimest korda saab Läti uue presidendi seimis toimuval avalikul hääletusel.

Peagi möödub neli aastat päevast, mil seim valis suure teadmatuse ja väitluste saatel presidendiks Raimonds Vējonise. Toonane koalitsioon ei leidnud riigipea valimisel üksmeelt ja arvestades, kui keeruliselt loodi Läti praegune valitsus, pole kindel, et ühe kandidaadi kokkulepe ka praegu tekib, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vajame kandidaati, kes oleks võimeline esindama meie riiki rahvusvaheliselt, tal oleks vajalikud teadmised ja kogemused. Samuti peab kandidaat mõistma demokraatiat," ütles peaminister Krišjanis Karinš.

Raimonds Vējonis pole öelnud, kas ta soovib ka teiseks ametiajaks presidendiks jääda. Tundub, et tal pole selleks ka parlamendis vajalikku toetust, sest koalitsiooni osapooled otsivad teisi kandidaate.

Taas on päevakorda kerkinud Euroopa Kohtu kohtunik Egils Levits. Tema autoriteet on Lätis kõrge ja teda on soovitatud presidendiks ka varem. Nelja aasta eest jäi ta riigipea kandidaadina seimi hääletusel alla Raimonds Vējonisele.

Nüüd ütleb Egils Levits, et ta on nõus kandideerima vaid juhul, kui tal on kogu koalitsiooni, mitte ainult rahvuslaste toetus. 51 vajalikku häält aga veel ei paista ja teisi arvestatavaid kandidaate pole ka teada.

"Et pole esitatud teisi kandidaate, on minu meelest hea näitaja. Rahvuslaste Ühendus kutsus koalitsiooni nõupidamisel üles kokkuleppele jõudma, et uue presidendi valimine jääks kõrvale poliitilise kauplemise turuväljakult," ütles Rahvuslaste Ühenduse esimees Raivis Džintars.

Riigipea hääletus seimis toimub peagi pärast Euroopa Parlamendi valimisi. Poliitilist keerutamist on tänavu vähem, sest esimest korda selgub uus president avalikul hääletusel. Seni oli riigipea Lätis ainus kõrge ametiisik, kelleks sobivuse üle oli parlamendis salajane hääletus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: