Moldova valimistel ei saavutanud ükski erakond enamust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1551072840000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Moldova pühapäevastel parlamendivalimistel ei saavutanud ükski erakond enamust, mis võib tähendada patiseisu Moskva- ja läänemeelsete jõudude vahel.

Kui loetud oli 97 protsenti häältest, toetas Moskva-meelseid sotsialiste 31,5 ja Euroopa-meelsete erakondade liitu ACUM 25,9 protsenti valijatest. Praeguse võimupartei demokraatide toetus oli 24,1 protsenti.

President Igor Dodon prognoosis lähikuudel uusi valimisi. "Eksisteerib suur ennetähtaegsete valimiste oht," ütles riigipea pärast hääle andmist.

Kui parlamendil ei õnnestu 45 päeva jooksul koalitsiooni moodustada, saadab president parlamendi laiali ja kuulutab välja uued valimised.

Moldova opositsioon: Lääs ärgu valimistulemusi veel tunnustagu

Moldova Euroopa-meelne opositsiooniblokk ACUM, mis tegi äsjastel parlamendivalimistel kolmanda tulemuse, kutsus esmaspäeval rahvusvahelist kogukonda mitte kiirustama valimistulemusi tunnustama. 

ACUM-i blokk "ei tunnusta neid valimisi vabade ja läbipaistvatena", ütles pressikonverentsil Maia Sandu, kes on Andrei Năstase kõrval ACUM-i teine juhtfiguur. 

Endine haridusminister Sandu lubas esitada teisipäeval täieliku nimekirja pühapäevastel valimistel esinenud rikkumistest. 

Moldova parlamendivalimistel võitis enim saadikukohti opositsiooniline Sotsialistlik Partei, kuid ükski erakond ei saavutanud enamust, mis võib tähendada patiseisu Moskva- ja läänemeelsete jõudude vahel. Sotsialistid, kes on parlamendis opositsioonis, kuid kelle liider Igor Dodon on Moldova president, said 101-kohalises 35, valitsev Demokraatlik Partei 31 ja ACUM 26 saadikukohta. 

"Sellega seoses kutsume rahvusvahelisi vaatlusmissioone Moldovas mitte kiirustama valimistulemuste tunnustamisega. Peame avaldatud valimistulemustest hoolimata tõe eest võitlema," sõnas ta. 

Sandu sõnul ei ole asja tuum mitte selles, kes valitseb Moldovat järgmisel neljal aastal, vaid see, kas riik hakkab toimima demokraatia ja seaduse ülimuslikkuse põhimõtete alusel. 

Nii ACUM kui ka Sotsialistlik Partei on süüdistanud Demokraatlikku Parteid valimispettuses. 

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) märkis esmaspäeval, et Moldova valimised olid küll võistlevad, kuid taunis "selgeid märke häälteostmisest". 

Pühapäevaseid valimisi "määrisid kahtlused surve avaldamisest avaliku sektori töötajatele ja riigi ressursside väärkasutamisest", märkis OSCE. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: