Moldova sai Vene- ja Euroopa-meelsetest koosneva koalitsiooni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1560053580000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Moldova uus peaminister pärast valitsuse ametisse kinnitamist parlamendist lahkumas. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Moldova parlament kinnitas laupäeval ametisse uue valitsuse, mis on pretsedenditu kooslus Vene- ja Euroopa-meelsetest jõududest.

Valitsuse, mida hakkab juhtima senine parempoolne opositsioonijuht Maia Sandu, kiitsid heaks kõik istungil osalenud 61 saadikut. Parlamendis on kokku 101 kohta.

Parlament tuli laupäeval kokku, kuigi põhiseaduskohus keelas neil tööd jätkata ning käskis presidendil parlament laiali saata ja uued valimised korraldada.

Veebruaris toimunud valimistel ei õnnestunud kellelgi selget enamust saavutada. Pärast mitmeid kuid kestnud läbirääkimisi lepiti kokku president Igor Dodoni sotsialistide ning Euroopa-meelse ACUM-i alliansi koalitsioonis.

Esimesel neist on parlamendis 35 ja teisel 26 kohta.

Kokkulepe jätab kõrvale valimistel teise tulemuse teinud Demokraatliku Partei, mida juhib oligarh Vlad Plahotniuc ning mis võitis parlamendis 30 kohta. Varem oli demokraatidel parlamendis enamus.

Laupäevasel istungil tabas Plahotniuci terav kriitika, kui parlament nimetas oma otsuses riiki mõjuvõimsate oligarhide pantvangiks.

"Oligarhid on loonud diktatuuri, mille tööriistadeks on manipuleerimine, terror, valed ja desinformatsioon. Riik supleb korruptsioonis," seisab siseminister Andrei Nastase ette loetud avalduses.

Nii Dodon kui Nastase olid varem süüdistanud Demokraatlikku Parteid massiivses valimispettuses, mille raames toodi sisse inimesi Moldovast lahku löönud isehakanud Transnistria vabariigist ning öeldi neile, kuidas tuleb valida.

Dodoni lähedane liitlane on Vene president Vladimir Putin, kes toetab Transnistria separatiste.

Kuid paljud moldovlased näevad oma riigi tulevikku Euroopas, nagu Rumeenia, kellega neid seovad tihedad kultuurilised sidemed.

Moldoval on olnud probleeme oma koha leidmisega pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist 1991. aastal. Majandust turgutavad rahaülekanded välismaale tööle sõitnud moldovlastelt ning tööealiste elanike hulk on järsult langenud.

Moldova oli Transparency Internationali mulluses korruptsioonitajumise indeksis 180 riigi seas 117. kohal.

Moldova presidendi kohusetäitja kuulutas välja ennetähtaegsed valimise

Moldova presidendi kohusetäitja Pavel Filip saatis pühapäeval parlamendi laiali ja kuulutas septembriks välja ennetähtaegsed valimised.

Filip allkirjastas parlamendi laialisaatmise ja 6. septembril ennetähtaegsete valimiste  korraldamise otsuse pärast seda, kui Moldova konstitutsioonikohus peatas venemeelse presidendi Igor Dodoni volitused ja nimetas presidendi kohusetäitjaks peaministri kohusetäitja Filipi.

Moldova kohus kõrvaldas presidendi ametist

Moldova konstitutsioonikohus kõrvaldas ametist president Igor Dodoni, kes keeldus täitmast kohtu otsust saata parlament pärast kuid kestnud poliitilist patiseisu laiali. 

Dodon toetas laupäeval moodustatud Euroopa Liidu meelse ACUM-i ja Moskva-meelse Sotsialistliku Partei valitsust, mille juhiks nimetati ACUM-i Maia Sandu. Konstitutsioonikohtu hinnangul moodustati valitsus päev pärast 90-päevast perioodi, mis on ette nähtud valimiste järel valitsuse moodustamiseks. Koalitsiooni väitel on valitsuse moodustamiseks aega kolm kuud, mitte 90 päeva. 

Konstitutsioonikohus nimetas pühapäeval presidendi kohusetäitjaks endise peaministri Pavel Filipi, kes kuulutas 6. septembriks välja ennetähtaegsed valimised. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: