Toom ja Michal: Keskerakonna ja Reformierakonna platvormide vahel pole tõmmet ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Keskerakonna liige Yana Toom ja Reformierakonna liige Kristen Michal tunnistasid, et kui parteid peaksid olema sunnitud pärast valimisi koostööd tegema, siis see oleks pigem paratamatus, mitte tõmme.

ETV saate "Esimene stuudio" saatejuht Anna Pihl küsis neljapäeva õhtul Toomilt ja Michalilt, mida nad arvavad analüütikute hinnangust, et kõige mugavam koalitsioon oleks kahe suure partei koalitsioon, ja kas parteid usaldavad teineteist. Kumbki otseselt küsimusele ei vastanud, kuid mõlemad kinnitasid, et parteide platvormide vahel pole tõmmet.

"Kui me hakkame praegu siin koalitsioonilepingut sõlmima, siis see tähendab, et me teeme kaks päeva enne valimisi oma platvormidele tugevat allahindlust," ütles Yana Toom.

"Arvan, et Keskerakonna esimene eelistus on kindlasti meieta ja meie esimene eelistus on kindlasti nendeta. Kui valimistulemus sunnib meid kuidagi koostööd tegema, siis see on paratamatus, mitte tõmme. Nii et - ma loodan, et Yana vabandab, aga tõmmet platvormide vahel ei ole liigset," rääkis Michal.

"Vastab tõele," lisas Toom.

Toom ja Michal vaidlesid saates nii kodakondsuspoliitika, eestikeelse hariduse kui ka tasuta ühistranspordi üle.

Tasuta ühistranspordist rääkides ütles Michal, et see ei ole õnnestunud.

"Kui viidata numbritele, siis Tallinnas, kus on eksperiment kõige kauem kestnud, numbrid näitavad, et dotatsioon kasvab, Tallinna inimesed, isegi imikud maksavad 158 eurot - umbes 160 eurot - selle transpordi eest. Ja kui aastal 2012 kasutas töölesõiduks seda umbes 42 protsenti, siis aastal 2017 kasutab seda 35 protsenti. Lihtsalt, väide on see, et see eksperiment pole päris õnnestunud," põhjendas Michal.

Toom vaidles vastu ja ütles, et tasuta ühistransport on väga hea asi. "Tasuta ühistransport on tegelikult toetav meede. See mulle väga meeldib ja ma tean, et see hüppeliselt kasvatas Kadri Simsoni toetust igal pool, näiteks," ütles Toom.

"See oli ka ainuke probleem, mida ta lahendas, vabandust Yana. See oli ilmselt ainuke probleem," vastas seepeale Michal ja küsis Toomilt, millist probleemi tasuta ühistransport maakonnaliinidel lahendas.

"Ma tegelikult lootsin siiralt, et kahe aastaga opositsioonis oli teil aega natuke ringi vaadata ka ja suhelda normaalsete, tavaliste inimestega, kellel ei ole seda piletiraha tihtilugu ja kes sõitsid "jänest" kunagi, sest neil ei olnud piletiraha. Neid inimesi on päris palju," vastas Toom.

Michal vaidles omakorda, öeldes, et ühistranspordile toob kasutajaid juurde kvaliteet. "Võin öelda, et ühistranspordi valdkonnas, kui tulevad uued rongid, tulevad mingid muud lahendused, siis tulevad inimesed seda kasutama."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: