Ansip: valijad andsid hinnangu maksusüsteemi tuksikeeramisele

Reformierakonna nimekirja europarlamendi valimistel veab Andrus Ansip.
Reformierakonna nimekirja europarlamendi valimistel veab Andrus Ansip. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Ekspeaministri ja Reformierakonna kauase juhi Andrus Ansipi hinnangul näitasid äsjased parlamendivalimised, kui olulised on inimestele maksuküsimused ning valijad andsid hinnangu praegusele valitsusele maksusüsteemi tuksi keeramise eest.

"Loomulikult mulle valimistulemused meeldisid ja minu meelest valijad küsisid sedasama, et kes tõstsid seda õlleaktsiisi 70 protsenti. Kes keeras tuksi selle meie väga selge ja lihtsa maksusüsteemi? Ja eks nad valides oma vastuse nendele küsimustele ka andsid," ütles praegune Euroopa Komisjoni volinik Ansip intervjuus ERR-ile.

Ansipi meelest on avalikus debatis tihtilugu eitatud maksuküsimuste tähtsust lihtsate inimeste jaoks, mis paneb teda imestama. "Kõik maksud, täiesti ülekaalukalt maksuküsimused – aktsiisid ja tulumaksuküsimused koos olid inimeste jaoks kõige olulisemad küsimused." Ta lisas, et võib-olla õllepudeli hind ei olegi inimestele nii oluline, aga kahe aasta jooksul on laekumata jäänud aktsiisid kütuselt, tubakalt, alkoholilt ja neile lisanduv käibemaks kokku 357 miljonit, mis teeb sellest olulise küsimuse.

"See on ikka väga suur summa ja kui jätkatakse probleemi eitamisega, siis ei ole ju mingit lootustki, et ükskord hakatakse jälle mõistuspäraselt aktsiisidega ümber käima," sõnas Ansip.

Küsimusele, kas Reformierakonna edu annab talle ka kindlust, et ta jätkab volinikuna ka järgmises Euroopa Komisjoni koosseisus, vastas Ansip, et praegu pole tema isikliku saatuse küsimus oluline.

"Ma muretsen Eesti saatuse pärast, ma muretsen selle pärast, et Eestis ei ole praegune veel ametisolev valitsus piisavalt kogunud riigile reserve, valmistunud järgmiseks kriisiks. Ma muretsen sellepärast, et maksuraha kas jääb Eestisse tulemata või läheb kergekäeliselt lihtsalt Eestist välja. Need on minu mured. Mis minust edasi saab, küll aeg näitab."

ERR-i Brüsseli korrespondent Epp Ehand küsis Ansipi kommentaari ka möödunud nädalal lahvatanud dopinguskandaalile, kuna Alaver on olnud Ansipi hea tuttav ja ekspeaminister on suusatajatele alati kaasa elanud. Ansip sõnas, et kui oli Andrus Veerpalu dopinguskandaal, siis ta siiralt uskus ja tahtis uskuda nagu väga paljud eestlased, et Eesti kangelased on kõik puhtad.

"Eks ma püüan seda siiamaani uskuda, aga paraku need viimased uudised dopingu tarvitamisest närivad hinge ja tekitavad täiendavaid kahtlusi. Kui vaadata laias plaanis maailma mastaabis, siis sport on kogu aeg seisnud silmitsi dopinguskandaalidega, aga kui see skandaal puudutab meie väikest Eestit, siis on valus."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: