Valimiskomisjon ei rahuldanud ühtegi kaebust

Valimisjaoskond Hiiumaal, Kärdlas
Valimisjaoskond Hiiumaal, Kärdlas Autor/allikas: Tarmo Maiberg/ERR

Riigikogu valimiste järel esitati valimiskomisjonile (VVK) 14 kaebust. Komisjon ei rahuldanud neist ühtegi.

Kaebuste peamine sisu oli e-hääletamise erinevad aspektid, vangide hääletamis-ja kandideerimisõigus ning valijate nimekirja mittekuulumine.

Kaebuste rahuldamata jätmise põhjus oli eeskätt see, et kaebaja õigusi ei olnud rikutud, samuti oli mitmeid kaebusi, mis ei puudutanud konkreetseid valimisi, vaid seaduseid üldisemalt.

"Vabariigi valimiskomisjon suhtub kõikidesse kaebustesse väga tõsiselt, kuid lähtume oma töös seadusest, samuti saame arutada vaid küsimusi, mis kuuluvad VVK pädevusse," sõnas komisjoni esimees Meelis Eerik.

Esmaspäevasel koosolekul oli arutluse all ka avalikkuses tähelepanu pälvinud Elurikkuse Erakonna kaebus, milles nõuti e-häälte veelkordset lugemist.

"Vabariigi valimiskomisjon riigi valmisteenistuse järelevalveorganina leidis, et e-hääled loeti üle kaks korda vastavalt seadusele ja protseduurireeglitele avalikult vaatlejate ja sõltumatute audiitorite silme all. Samuti ei olnud kaebuses välja toodud konkreetset rikkumist, mida VVK oleks saanud sisuliselt lahendada," segltias Eerik.

Kui kaebaja ei ole nõus valimiskomisjoni otsusega, on tal õigus kolme päeva jooksul pöörduda riigikohtusse. Riigikohtul on aega kaebusi lahendada seitse tööpäeva. Valimistulemused saab välja kuulutada pärast seda, kui kõigi esitatud kaebuste kohta on tehtud lõplikud otsused.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: