USA ja Talibani rahukõneluste voor lõppes edusammudega

USA erisaadik Afganistani rahukõnelustel Zalmay Khalilzad.
USA erisaadik Afganistani rahukõnelustel Zalmay Khalilzad. Autor/allikas: Jim Watson/AFP Photo/Scanpix

USA ja Talibani läbirääkijad lõpetasid teisipäeval oodatust kauem kestnud rahukõneluste vooru ning mõlema poole sõnul tehti edusamme, kuid USA teatel ei jõutud leppeni vägede väljaviimise ajakavas.

"Lõpetasime just maratonkõnelused Talibaniga Dohas. Tingimused rahuks on paranenud. On selge, et kõik pooled tahavad sõda lõpetada. Hoolimata tõusudest ja mõõnadest püsisime kursil ja liikusime suurte sammudega edasi," ütles USA erisaadik Afganistani rahukõnelustel Zalmay Khalilzad.

Khalilzadi sõnul koostati kõnelustel kaks "leppevisandit", millest üks käsitles vägede väljaviimist ning teine "tagatisi terroritõrjes". Ta lisas, et naaseb nüüd Washingtoni teistega konsulteerima.

Samas rõhutas ta: "Lõplikku lepet ei ole, kuniks kokku on lepitud kõiges."

Kõnelused keskendusid USA sõdurite Afganistanist väljaviimisele ning tagatistele, et mässulised ei kasuta Afganistani territooriumi terrorirünnakute korraldamiseks. Viimane oli üks peamisi USA poliitika eesmärke pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuid.

"Edu saavutati mõlemas selles küsimuses," ütles Talibani pressiesindaja.

"Nüüd kaaluvad mõlemad saavutatud edu, jagavad seda oma juhtkondadega ning valmistuvad eelseisvaks kohtumiseks, mille kuupäeva panevad paika mõlemad kõnelustemeeskonnad".

Doha kõnelustest kõrvale jäänud Afganistani valitsus ütles, et on saavutatud eduga rahul.

"Loodame olla tunnistajaks kõikehõlmavale relvarahule Talibaniga ning loodame, et Afganistani Islamivabariigi ja Talibani otseläbirääkimised algavad varsti," lausus Afganistani presidendi pressiesindaja Haroon Chakhansuri Twitteris.

Sõdurite lahkumise küsimuses spekuleeriti varem, et USA üksused võivad Afganistanist lahkuda viie aasta jooksul. Taliban soovib palju kiiremat lahkumist -- umbes kuue kuu jooksul.

Afganistanis asub umbes 14 000 USA sõdurit.

Dohas toimunud kõnelustevoorule eelnes voor jaanuaris, kus USA ja Taliban koostasid sõdurite lahkumise ja tagatiste küsimuses "raamistiku visandi". Veebruaris pidas Taliban Venemaal kõnelusi koos Afganistani opositsiooniga.

Doha vooru ajal vägivaldsed rünnakud Afganistanis jätkusid. Analüütikud hoiatavad, et Talibani rünnakud eelseisvatel kuudel ilmselt sagenevad, sest nad tahavad hoida lahinguväljal hoogu ning seekaudu tugevdada oma kõnelustepositsiooni.

Seekordne voor kestis 16 päeva ning arvatakse, et USA ja Taliban pole omavahel nii pikki katkematuid kõnelusi pidanud.

Kummalisel kombel toimusid need ühes Doha luksuslikus hotellikuurordis, kus kõnelustesaalid paiknesid ühest pianistist vaid mõne meetri kaugusel ning nende lähedal asus ka bassein, kus Lääne turistis suplesid ja alkoholi jõid.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: