USA demokraadid kutsusid tulistamiste järel relvaseadusi karmistama

{{1564942680000 | amCalendar}}
Foto: Mark Ralston/AFP/Scanpix

Vähem kui ööpäeva jooksul toimus USA-s kaks massitulistamist: Texase osariigis El Paso linnas avas Walmarti kaubamajas tule 21-aastane mees, tappes 20 ja vigastades 26 inimest, Ohio osariigis Daytonis sai baaritulistamises surma aga üheksa ja vigastada 26 inimest. Demokraatide presidendikandidaadid kutsusid üles relvaseadusi karmistama.

Texase osariigis El Pasos tegid inimesed Walmarti kaubamajas laupäevahommikusi oste, kui nende pihta järsku tuli avati, vahendas "Aktuaalne kaamera".

USA meedia kinnitusel oli tulistaja 21-aastane Patrick Crusius, kes vahistati. Veidi enne tulistamist postitas ta internetti manifesti, milles tõi tulistamise põhjusena välja üha suureneva ladinaameeriklaste elanikkonna Texases. El Paso asub täpselt USA ja Mehhiko piiril. Tulistamises hukkus ka kolm Mehhiko kodanikku.

Vähem kui ööpäev hiljem toimus massitulistamine Ohio osariigis Daytonis. Ründaja avas tule kohalikus baaris.

Tulistamise põhjus ei ole hetkel teada, kuid Daytoni linnapea Nan Whaley sõnul kandis ründaja kuulivesti ja tal oli kaasas ka laskemoona ja lisamagasine.

USA president Donald Trump avaldas Twitteris kaastunnet El Paso ja Daytoni elanikele.

Demokraatide presidendikandidaadid kutsusid üles aga relvaseadusi karmistama.

"Ameeriklased - relvaomanikud ja mitterelvaomanikud - soovivad mõistlikke relvaohutusseaduseid. Iga küsitlus, mida ma olen näinud, ütleb, et ameeriklased tahavad seda. Ma loodan, et president liitub meiega selles püüdluses," sõnas Bernie Sanders.

"Meil peab olema teistsugune suhtumine, kui see kätest hoidmine, mõtetest ja palvetest rääkimine või ütlemine, et see on küll paha lugu. See on rahvuslik hädaolukord," kommenteeris Pete Buttigieg.

"Vihakuriteod on järjepidevalt viimase kolme aasta jooksul kasvanud, kui ametis on olnud see administratsioon, mille president on kutsunud mehhiklasi vägistajateks ja kurjategijateks," ütles Beto O'Rourke, kes on endine El Paso esindaja kongressis.

Valge Maja personaliülem Mick Mulvaney ütles, et president Trump tahab samamoodi midagi ette võtta nagu kõik teised.

"President on juhtunu pärast sama vihane ja tahab midagi ette võtta nagu kõik teised. Ma ei taha tõmmata tähelepanu sellele manifestile, aga kui minna ja vaadata, mida see mees ütleb, siis tuleb välja, et ta tundis niimoodi oluliselt varem kui Donald Trump presidendiks valiti. Tegemist on haige inimesega. Ründaja Daytonis oli haige inimene. Mitte ükski poliitik ei ole selles süüdi," ütles Mulvaney.

USA president käskis tulistamistega seoses lipud poolde masti tõmmata

USA president Donald Trump teatas pühapäeval, et andis viimase aja tulistamistega seoses käsu lipud viiepäevaseks leinaks poolde masti tõmmata.

"Meie rahvas leinab koos nendega, kelle lähedased mõrvati traagilistes tulistamistes El Pasos ja Daytonis ja me jagame nende valu ja kannatusi nendega, kes nendes arututes rünnakutes haavata said," ütles president.

Trumpi sõnul jäävad leinalipud lehvima 8. augusti päikeseloojanguni.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: