Verhofstadt Ansipile: keegi Reformist ei ole minuga EKRE-st rääkinud

Andrus Ansip.
Andrus Ansip. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Euroopa Komisjoni volinik Andrus Ansip ja Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet nimetavad valeks Eesti riigihalduse ministri, Keskerakonna poliitiku Janek Mäggi väidet, nagu seisaksid nemad Euroopa Parlamendi liberaalide fraktsiooni ALDE juhi Guy Verhofstadti EKRE-vastase kirja taga.

Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooni kuuluvad Eestist nii Keskerakonna kui ka Reformierakonna poliitikud.

Pärast seda, kui Keskerakond alustas võimuliidu moodustamise konsultatsioone EKRE ja Isamaaga, saatis Verhofstadt e-kirja Eesti peaministrile, Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele, et too ei teeks valitsust koos EKRE-ga. Belgia kauaaegne peaminister Verhofstadt nimetab seda "paremäärmuslikuks erakonnaks, mis meenutab Euroopa fašistlikke režiime". ALDE fraktsiooni esimehe arvates oleks selline koostöö "kahjulik Eesti ühiskonnale ja riigi geopoliitilisele positsioonile ning põhjustaks korvamatut kahju meie suurepärasele koostööle liberaalses perekonnas".

Kiri tekitas uue võimaliku valitsuse kokkupanijates teravaid reaktsioone. "Kõrgeim võim ehk rahvas paneb Eestis paika jõujooned. Seda ei tee Brüssel, mitte mingil juhul," ütles Jüri Ratas 14. märtsil valitsuse pressikonverentsil.

Samal õhtul väitlesid ETV saates "Esimene stuudio" Eesti endine peaminister, reformierakondlane Taavi Rõivas ja Keskerakonna poolt riigihalduse ministriks kutsutud Janek Mäggi. Teemaks oli uue koalitsiooni moodustamine ja reaktsioonid sellele.

Janek Mäggi rääkis ka Verhofstadti kirjast Ratasele: "Kus tekkis Guy Verhofstadti seisukoht... Ma kontrollisin, kust see tuli. Selle taga olid kaks Reformierakonna tipp-poliitikut, ma ei tea, kas nad selle valmis kirjutasid, aga Guy Verhofstadt tunnistas ühele konkreetsele isikule, kellega mina rääkisin, et selle taga oli Urmas Paet ja Andrus Ansip."

Mõlemad nad lükkasid Mäggi sõnad ümber.

"Kategooriliselt kinnitan, et ei ole Guy Verhofstadtiga rääkinud ja pole kellelgi palunud rääkida," ütles Ansip. "Helistasin kohe pärast "Esimest stuudiot" Paetile, kuna tema telefon ei vastanud, siis Verhofstadtile endale ja küsisin, kas Paet on temaga [Eesti uuest võimalikust valitsuskoalitsioonist] rääkinud. Ei ole, keegi Reformierakonnast ei ole, kinnitas Verhofstadt."

Urmas Paeti vastus oli lakoonilisem: "Janek Mäggi valetab. Mul pole mingit pistmist Verhofstadti saadetud kirjaga. Ma polnud temaga isegi suhelnud sel teemal. Eesti Vabariigi valitsuse liige ei peaks valetama."

Janek Mäggi ütles kommentaariks ERR-ile, et usaldas enda infoallikat ega arvanud, et valetab. Infoallika nime ei soovinud ta avaldada.

Guy Verhofstadti pressiesindaja Bram Delen kinnitas aga Delfile, et kirja palusid saata hoopis Keskerakonna liikmed, kes olid toimuva üle mures.

Toimetaja: Toomas Sildam

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: