Mäggi Rõivasele: rahvas on üles tõusnud, EKRE 100 000 valijat ei saa eirata

{{1552597200000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Keskerakonna juhatuse liige, senine riigihalduse minister Janek Mäggi ütles endisele peaministrile, reformierakondlasele Taavi Rõivasele, et EKRE valijaid ei saa eirata.

Mäggi rõhutas, et kui Keskerakonnast, EKRE-st ja Isamaast sünniks võimuliit, siis selle taga on 300 000 häält. "Seda on oluliselt rohkem, kui opositsiooni jäävatel Reformierakonnal ja sotsiaaldemokraatidel umbes 200 000 häälega," ütles Mäggi. Ta rõhutas, et EKRE taga on 100 000 inimest ja neid ei saa eirata.

"Praegusel hetkel on rahvas üles tõusnud. Selles mõttes need 100 000 inimest, kes võib-olla ei ole nii "valged", nii ilusad, nii toredad, võib-olla neil on hangud ja vikatid, aga me ei saa öelda, et nende esindajad meile ei sobi," rääkis Mäggi.

Janek Mäggi hinnangul ei pruugi Keskerakond oma venekeelseid valijaid kaotada.

Mäggi sõnul sai ta enne valimisi ettevõtjatelt signaali, et oodati Keskerakonna ja Reformierakonna liitu, ent Mäggi selgitas, miks seda liitu sündida ei saa.

"Mina arvan, et kui see nüüd ei sünni, siis mitte sellepärast, et Kaja [Kallas] oleks teinud midagi viimastel päevadel valesti, vaid tegelikult oli kogu Reformierakonna kampaania suunatud ainult iseenda upitamisele ja selles ei ole midagi halba. Aga vaata, valitseda, Taavi, saad sa ikkagi siis kui sul on 51 kohta riigikogus. Ja kui sul partnereid ei ole, kui sa ei soovi neid leida, siis see on väga keeruline," ütles Mäggi.

Mäggi nimetas ka Keskerakonna sisest kriitikat EKRE-ga valitsuse moodustamise aadressil Reformierakonna infooperatsiooniks. Mäggi sõnul on Guy Verhofstadti Ratasele saadetud kirja taga samuti reformierakondlased Urmas Paet ja Andrus Ansip.

Rõivas ütles selle peale, et tal pole sellest õrna aimugi ja lisas, et Guy Verhofstadtile on väga raske sõnu suhu panna.

Urmas Paet saatis pärast saadet ERR-ile kirja, kus teatas: "Janek Mäggi valetab. Mul pole mingit pistmist Verhofstadti saadetud kirjaga. Ma polnud temaga isegi suhelnud sel teemal. Eesti Vabariigi valitsuse liige ei peaks valetama."

Mäggi sõnul on kaks Reformierakonna tipp-poliitikut talle väitnud, et nad teeksid hea meelega EKRE-ga koalitsiooni. "Kui sa tahad neid nimesid, võin pärast saadet öelda," märkis Mäggi.

Saatejuht Anna Pihl küsis Rõivaselt, et miks ikkagi Reformierakonna auesimees Siim Kallas Mart Helmele helistas. "Ma ei tea, miks ta helistas. Aga kindlasti on spinn see, et siit tagant võiks otsida mingeid tõsisemaid põhjendusi. Praegusel ajal kõik poliitikud helistavad kõigile. Ja tunnistan ausalt, et olen ka mina viimastel päevadel helistanud nii Keskerakondlastele, Isamaa liikmetele. EKRE omadele mitte, mul lihtsalt ei ole nende numbreid," lausus Rõivas.

Rõivas ei usu, et EKRE valitsusse saades kuidagi muutuks. "Küll aga ma usun, et Keskerakonnas ja Isamaas on kindlasti neid inimesi, kes saavad aru, et äärmusliku ja lõhestava partei valitsusse võtmine on Eestile kahjulik," rääkis Rõivas.

"Päris mitmed Keskerakonna ja Isamaa liikmed on mulle omavahelistes vestlustes öeldnud, et nad ei saa aru, miks partei juhtkonnad sellise tee on võtnud," lisas Rõivas.

Küsimusele, kas viimaseid EKRE poliitikute sõnavõtte vaadates võib öelda, et partei on oma retoorikas muutumas, vastas Janek Mäggi hoopis süüdistusega Reformierakonna aadressil.

"Ma ei saa kahjuks öelda, et Reformierakonna tipp-poliitikud Andrus Ansip, Jürgen Ligi, Kristen Michal, Taavi Rõivas on alati väljendanud ennast kordades viisakamalt kui EKRE inimesed, erinevaid sotsiaalseid gruppe on solvatud korduvalt," ütles Mäggi jättes küsimusele vastamata.

Taavi Rõivas ütles, et ta kardab, et loodav koalitsioonileping saab olema täiesti visioonitu dokument. "Kõik märgid näitavad, et te lepite kokku mingis täiesti üldises dokumendis, kus te ei julge ka ühtegi valijagruppi välja vihastada," lausus Rõivas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: