Lennundusmuuseumi eksponaatide hulka lisandus Inglise hävitaja

Eesti lennundusmuuseumi eksponaatide hulka lisandus sel nädalal uus lennuk, Inglise hävitaja Pan-avia Tornado F3. Tegemist on Lääne-Euroopa ainsa sellise lennukiga, mille tiibade asendit saab muuta nii õhus kui maal.

Inglise hävitajal kulus Tartu külje alla lennundusmuuseumisse jõudmiseks kaheksa päeva. Esimene sama tüüpi, muudetava tiivanoolsusega masin oli ründe- ja luurelennuk, mis valmis 1974. aastal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lennundusmuuseumi juht Mati Meos ütles, et seda oli vaja Euroopa NATO riikidele ründelennukiks.

"1979. aastal Inglismaa töötas välja selle baasi peal hävitaja. Kolmanda variandi ADV. Me oleme selle lennukiga praegu väidetavalt ainukene eraõiguslik muuseum, kellel selline lennuk on olemas maailmas," ütles ta.

Tornado F3-d kaitsesid 2004. aastal brittide õhuturbe raames ka Eestit. Britid võtavad seda tüüpi lennukeid just järjest relvastusest maha ja kuigi muuseumisse jõudnud lennuk läks erru 16 aastat tagasi, on ta üle keskmise heas korras.

"Tema maksimaalkiirus on 2500 kilomeetrit tunnis. Selle suhteliselt robustse kere kohta on ta väga kiire lennuk. Kahe mootoriga ja muudetav tiivanoolsus, see võimaldab tiivanoolsust muuta nii, et maandumisel on sirged tiivad, see saab maanduda ja õhku tõusta väiksema kiirusega, see on sõjanduses väga oluline moment," selgitas Meos.

Praegu on muuseumis seisval lennukil puudu veel tiivad ja saba, mis lebavad lennuki lähedal muuseumi õue peal. Kui tavaliselt saadakse lennundusmuuseumis sedasorti töödega ise hakkama, siis seekord on lood teisiti.

"Meil on leping inglastega, nii et nad aprilli eelviimasel nädalal tulevad monteerivad selle lennuki ise kokku, sest tiibade paigaldamine on sellel lennukil omaette probleem," tõdes Meos.

Täies hiilguses saab uut lennukit näha juuni alguses lennupäevadel.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: