Magus äri: Eesti ettevõttel lasub kahtlus tavalise mee müügis kalli ökomee pähe

{{1553661360000 | amCalendar}}
Meekärg.
Meekärg. Autor/allikas: Merdal/Wikimedia Commons

Veterinaar- ja toiduametis (VTA) on käimas menetlus Eesti ettevõtte üle, kes kahtluse järgi ostis kokku tavalist mett ja müüs seda ökomee pähe võltsitud siltidega märksa kallimalt edasi.

VTA-s on käimas menetlus Eesti vahendusettevõtte üle, kes ise mett ei tooda, kuid keda kahtlustatakse suures koguses mee müügis võltsitud sertifikaatidega.

ERR-i andmetel ostis OÜ Öko-Pharma Prantsusmaalt kokku suures koguses mett, pakendas selle ümber, ent uutel siltidel muutus tavaline mesi juba ökomeeks, mis siis Saksamaal võltsitud sertifikaatidega märksa kallimalt müüki pandi. Väidetavalt puudutab see kahtlus 70 tonni mett.

VTA ei taha poolelioleva menetluse asjaolusid kommenteerida ning ei öelnud välja ka kahtlustatava ettevõtte nime.

"Kuna menetlus on käimas, siis hetkel täpsemalt ei ole kahjuks võimalik kommenteerida," kommenteeris VTA pressiesindaja Elen Kurvits ERR-ile.

Veel kaks nädalat tagasi oli VTA aga märksa avatum. Kui "Pealtnägija" tegi VTA esindajaga intervjuud Eestis müüdud võltsmee teemal, tunnistas ameti juhtivspetsialist Jaana Oona ka seda menetlust, ettevõtte nime mainimata.

"See on tegelikult küll mitme aasta tagune juhtum, mis tuli hiljem välja. Ettevõte pakendas mett ja muutis mitte päritolu, vaid muutis toote mahedaks," tunnistas Oona.

Mahemesi maksab märksa rohkem kui tavaline, ilma ökosertifikaadita mesi. Seetõttu sai ettevõte võltsitud siltidega mett märksa kallimalt edasi müüa.

"Mahe tähendab seda, et tootmine on algusest peale toimunud mahedalt. Mahe mesi on eelistatum, aga on ka kallim," ütles Oona.

Kui suur tavalise ja ökomee hinnavahe teistes riikides võib olla, Oona öelda ei osanud.

Öko-Pharma juhatuse liige Kristjan Läänesaar ei soostunud käimasolevat menetlust kommenteerima.

"Meil ei ole seal midagi kommenteerida, see on mingi valeinfo ja mingi imelik segane lugu," ütles Läänesaar ERR-ile.

Osutamisele, et menetlus ju käib, vastas ta, et see ei tähenda iseenesest midagi.

"Menetlused käivad igasuguste asjade kohta ja need menetlused on valedel alustel, valedel vihjetel pagan teab mille kohta. Et sellest ERR-is mingit mulli puhuda, on täielik absurdne. Ma ei kommenteeri mingisugustele suvalistele kolmandatele osapooltele käimasolevaid asju," teatas Läänesaar.

VTA on Öko-Pharmat ka varem uurinud. Siis müüs ettevõte Kuldse Börsi vahendusel 300-kilostes tünnides kokku 22 tonni mett, jättes täpsustamata selle päritolu ehk teisisõnu, seda varjates. Müüja ise väitis ostuhuviliste täpsustavate küsimuste peale viimaks, et mesi on pärit Lätist. Tookord VTA uurimine rikkumist ei tuvastanud.

2017. aastal oli Öko-Pharma käive üle 768 000 euro ja puhaskasum ligi 218 000. Ettevõttes töötas üks inimene. Öko-Pharma ise mett ei tooda, vaid tegeleb kaupade vahendusega. Ettevõtte koduleht väidab end müüvat ökotooteid alates meetoodetest ja lõpetades naturaalsete õlidega. E-poe ikooni tagant aga ühtki toodet müügilt ei leia.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: