Arhitektide liit: riigihangetes vohab bürokraatia

Veateade hankekeskkonnas.
Veateade hankekeskkonnas. Autor/allikas: ERR

Eesti Arhitektide Liit peab olemasolevat riigihangete süsteemi haavatavaks ja bürokraatlikuks ning leiab, et ühtne hankekeskkond teeb lihtsamaks ainult ametnike tööd.

Kolmapäevane "Pealtnägija" käsitles hiljutist keskkonnamaja riigihanget, kust praagiti mitu tuntud arhitektuuribürood välja, sest neil polnud tööde esitamiseks piisavalt kiire internet ja arvutitaip.

Arhitektide liidu president Katrin Koov ütles ERR-ile, et liidu hinnangul näitab keskkonnamaja hankeprotsess olemasoleva riigihangete süsteemi haavatavust ja bürokraatlikkust ning osutab põhimõttelisele ja üha süvenevale probleemile riigihangete loogikas.

"Ühtne hankekeskkond on loodud eesmärgiga suurendada pakkujate kasutusmugavust ja lihtsustada ametnike tööd. Täna on neist eesmärkidest täidetud vaid viimane - ametnike töö on lihtsustunud, kuid pakkujatel on tulnud tööd oluliselt juurde. Eelkõige iga hankega lisanduvate paberite täitmisele kuluv aeg, aga ka elektroonilise süsteemi kohmakus. Hankekeskkonnast endast on saanud probleem," tõdes Koov.

Tema sõnul löövad paljud võimalikud pakkujad käega, sest sellisest bürokraatiast läbimurdmine nullib jõu ja loomingulise.

"Seega paradoksaalselt on vahend ise hakanud töötama hangete pealisülesande — kaasata võimalikult palju pakkujaid ja ideid — vastu. Võimaluste avardamise asemel süsteem sageli hoopis kitsendab neid," lausus liidu juht.

Eesti Arhitektide Liit taunib bürokraatia vohamist riigihanke korras läbiviidavatel ideekonkurssidel ja seisab võrdsete võimaluste eest kõigile osalejatele.

"Soovime, et hankeprotsessid oleksid läbipaistvad ning tingimused võrdsed ja põhjendatud. Arhitektide liit loodab, et keskkonnamaja hange annab riigile põhjuse tõsiselt kaaluda hangete süsteemi lihtsustamist ning selle naasmist juurte juurde, see on hankijale pakkumiste ja võimaluste kitsendamise asemel valikuvõimaluste avardumist. Kokkuvõttes paremat tulemust," võttis Koov kokku arhitektide seisukoha.

Ta lisas, et põhjust süsteemi muuta on seda enam, et ka õiguskantsler on leidnud, et selle hankega on sisuliselt rikutud hea halduse tava.

Koovi kinnitusel on arhitektide liit valmis tegema koostööd ja esitama oma konkreetsed ettepanekud, et vähendada hankesüsteemi senist bürokraatiat ja haavatavust.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: