Eriõed võivad saada õiguse kordusretsepte pikendada

Foto: ERR

Järgmisest aastast võivad ka haiglates töötavad spetsiaalse koolituse läbinud eriõed saada õiguse pikendada patsientide kordusretsepte. See tähendaks, et eriarstide juurde pääseks veidi rohkem neid patsiente, kes vajavad alles diagnoosimist ja ravi määramist. Lisaks saaksid kroonilised haiged vajadusel retsepte ka sel ajal kui perearstikeskused kinni on.

Juba mitu aastat on inimesed harjunud sellega, et nende perearst või ka pereõde pikendavad esialgu eriarsti poolt välja kirjutatud retsepte. Teatud krooniliste haigustega patsiente suunavad perearstid aga vahel pikemaks ajaks tagasi eriarsti jälgimisele. Suure tõenäosusega vajavad need patsiendid sel ajal ka erinevaid ravimeid, kuid praegu ei saa haiglas töötavad eriõed neile kordusretsepte kirjutada, selleks peab patseint arsti juurde aja panema, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kes lähevad eriarsti jälgimisele, ka näiteks onkoloogilised patsiendid, kes võivad olla pikka aega eriarsti jälgimisel, võiksid saada oma retsepti sealt kätte. Kindlasti see vähendab ka ravijärjekordi, kuna praegu, kui patsient tuleb õe juurde jälgimisele ja õde ei saa seda retsepti pikendada, siis ta peab minema veel perearsti juurde või selle eriarsti juurde seda retsepti pikendama," selgitas Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus.

Tegelikult võiksid ka muidu perearsti jälgimise all olevad patsiendid tulevikus haiglas töötavatelt eriõdedelt abi saada.

"Näiteks nädalavahetusel oli mul selline juhtum, kus ühel diabeedihaigel oli kindlasti vaja insuliiniretsepti. Me teame, et täna perearstid laupäeviti-pühapäeviti ei tööta, ta oleks võinud saada selle ka haiglast, aga paraku me pidime täna hommikul selle retsepti välja kirjutama," kommenteeris perearst Eero Merilind.

Piiratud retseptiõigust taotleb Eesti Õdede Liit õdedele, kes on läbinud erialakoolituse ja retseptiõiguse täiendkoolituse või erialase magistriõppe.

"Täna on aeg küps, et rääkida laiemast retseptiõigusest õdedele, lisaks siis kõigele muule, mida õed inimeste aitamiseks osutavad. Näiteks iseseisvad vastuvõtud, nõustamine, kõik see on juba täna õdede käes ja nad teevad seda väga hästi," rääkis sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna juhataja Agris Koppel.

Eesti Õdede Liit on eriõdedele retseptiõiguse andmise ettevalmistusi teinud juba aasta aega, veel sel aastal loodetakse jõuda kokkulepeteni, et haiglates töötavad eriõed saaksid piiratud retseptiõiguse järgmisest aastast.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: