Toomas Sildam: kas valitsuse osa ministrikohti on jagatud?

Toomas Sildam.
Toomas Sildam. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kuidas jaotuvad loodavas valitsuses ministrikohad? Ajakirjanik Toomas Sildam heidab veidi valgust koalitsioonikõnelejate poolt laupäevani salajas hoitava vaikimisvande taha.

Riigikogu uue koosseisu avaistungi koridorides küsivad paljud, kes on Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsiooni ministrid. Jüri Ratase uue valitsuse kokkupanijad hoiavad vaikimisvannet.

Üksikutest siin-seal pillatud sõnakatketest võib siiski järeldada, et kolme erakonna esimeeste Jüri Ratase, Mart Helme ja Helir-Valdor Seederi eilse mitmetunnise arutelu järel on Keskerakond lisaks peaministrile võtmas majandus- ja taristuministri, haridusministri ja sotsiaalministri kohad, neist viimases on kokku liidetud senine sotsiaalkaitse ning tervise- ja tööministri ametikoht. Samuti võib keskparteile kuuluda riigihalduse ministri portfell.

Esialgse, aga veelkord – kinnitamata – info järgi võib Isamaa saada välis- ja kaitseministri, samuti kultuuri-, justiits- ja keskkonnaministri portfellid.

EKRE võib riigikogus ringleva info järgi saada rahandus-, sise- ja maaeluministri ning ettevõtluse- ja infotehnoloogiaministri asemele loodava välismajandusministri ametikohad.

Kuna uue võimuliidu arhitektid jagavad omavahel võrdselt 15 ministrit, sotsiaalkaitse ning tervise- ja tööministrid liidetakse üheks, siis on EKRE-l puudu veel üks ministrikoht.

See kõik on aga väga esialgne jaotus, sest täna ja homme peaksid koalitsiooni moodustajad jätkama portfellide jaotamise arutelu. Siis saab ka selgeks, kas Euroopa Komisjoni järgmine volinik on täna Keskerakonna parlamendifraktsiooni esimeheks valitud Kadri Simson, nagu parlamendipoliitikud väidavad ja mida ka Simson ise ei välista.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: