Martin Helme: Kaja Kallase valitsuse kokkupanekust saab farss

Riigikogu XIV koosseisu avaistung: Kaido Höövelson ja Martin Helme
Riigikogu XIV koosseisu avaistung: Kaido Höövelson ja Martin Helme Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Martin Helme ütles ERR-ile, et tema EKRE riigikogu fraktsioonijuhi ametisse asumine on ainult ajutine ning ta soov on minna valitsusse. Presidendi poolt reedel peaministrikandidaadiks nimetatud Kaja Kallase edusse valitsus kokku panna Helme ei usu ja leiab, et mida kauem Reformierakond oma kõnelustega venitab, seda suuremaks farsiks see muutub.

"Meil on uus fraktsioon, kus neli on endised riigikogu liikmed ja ülejäänud on värsked liikmed. Ja kuna Reformierakond kavatseb venitada ja oma valitsuse tegemise mängu mängida võimalikult kaua, siis selle jaoks, et meie uus ja suur koosseis õigele rajale panna ja aidata fraktsiooni aseesimeestel rolli sisse elada, olen kuni valitsusse minekuni fraktsiooni esimees. Ja viin neid selle töö köögipoolega kurssi," ütles Helme ERR-ile.

Helme ei soovinud öelda, milline ministriamet oleks talle meelepärane.

"Üks asi on, mis on mulle meelepärane. Teine asi on see, mis lepitakse kokku valitsuskoalitsiooni läbirääkimistel. Ja kolmas asi on veel see, kuhu erakonna esimees mind suunab. Iga ministeerium on tähtis ja ma ei hakka paljastama, mida me tahame ja kuhu me läbirääkimistel oleme jõudnud. See saab selgeks eelseisval laupäeval."

President Kersti Kaljulaid tegi valimised võitnud Reformierakonna esimehele Kaja Kallasele reedel esimesena ettepaneku valitsuse kokkupanekuks. ERR küsis Helmelt, kas see võib lüüa mõra Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonikõnelustele.

"Ma ei näe seda võimalust. Pigem on risk, et nad muudavad end ise naeruväärseks. Kui on selgelt kokku lepitud koalitsioon, kel on häälteenamus, siis käia selle kõrval päevast päeva koos ja panna kokku mingit oma koalitsiooni, siis võib see üsna ruttu farsiks muutuda."

Vastates küsimusele, mis on EKRE jaoks olulised punktid, mis koalitsioonilepingusse jõudsid, tõi Helme esimesena välja rahvaalgatuse.

"Rahvaalgatus ja rahvahääletus, ma ei taha rohkem detaile veel avalikustada. Aga me oleme kokkulepitud tutvustanud oma fraktsioonis ja volikogus ning üldine tagasiside on, et võime olla rahul läbiräägitud sisuga."

ERR-i küsimusele, mida ta arvab Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi otsusest mitte valitsusse minna, ütles Helme, et see on Seederi isiklik otsus ja ta peab seda ise põhjendama.

"Aga see pole Eestis pretsedenditu. Niipalju kui mina tean, siis oleks Jüri Ratase eelistus olnud, et kõikide koalitsioonierakondade esimehed on valitsuses, aga ta ei käinud selle sooviga ka väga peale," sõnas Helme.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: