Kaljulaid nimetas peaministrikandidaadiks Kaja Kallase

{{1554444480000 | amCalendar}}

President Kersti Kaljulaid kirjutas alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Kaja Kallas kui riigikogu valimistel enim parlamendikohti saanud Reformierakonna esimees.

Riigipea rõhutas kohtumisel Kaja Kallasega, et riigikogu valimistel enim hääli saanud erakonna esimees peab saama võimaluse teha väärtuspakkumine ning öelda, millest ta peaministrina tahaks seista ja millist Eestit ta tahaks ehitada.

"Just seepärast tegin täna esimesena ettepaneku moodustada valitsus Reformierakonna esimehele Kaja Kallasele," lausus president Kaljulaid. 

Kaja Kallas võttis presidendi ettepaneku asuda moodustama valitsust vastu.

"Soovin selle võimaluse ära kasutada kahel põhjusel. Esiteks selle pärast, et saata ühiskonnale signaal, et poliitikat on võimalik teha positiivselt, väärikalt ja avatult. Ilma kedagi alavääristamata ja ähvardamata. Teiseks usun, et Eesti jaoks on võimalik kokku panna valitsemise alused, mis on sisukamad, ambitsioonikamad ja tulevikku suunatumad, kus fookus pole mitte hullumeelsuste ära hoidmisel, vaid Eestit edasi viivate asjade ära tegemisel. Olen kutsunud valitsemise aluste moodustamisele ka sotsiaaldemokraatliku Erakonna," rääkis Kallas.

Kaja Kallas märkis, et soovib oma toimingutega lõpule jõuda ühe nädala jooksul.

Kallase sõnul on ta arvestanud sellega, et tal ei pruugi riigikogus olla piisavat toetust. "Minu soov on kõnetada riigikogu ja võimaliku valitsuse liikmeid. Ma tahan neile südamele panna, et võimumängude juures ei tohi ära unustada poliitika sisu ja väärikust. Ma arvan, et me suudame koos Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga välja pakkuda palju selliseid mõtteid, mis võiksid Keskerakonna ja Isamaa liikmete hulgas toetust leida," sõnas Kallas.

Kaja Kallasel on nüüd 14 päeva, et teha riigikogus ettekanne tulevase valitsuse moodustamise põhimõtetest ja saada parlamendilt toetus. 

Selleks kohtuvad Reformierakonna esindajad kell 11 Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esindajatega, et leppida kokku valitsuse moodustamise aluste ajakava ja tegevused. Reformierakonda esindavad fraktsiooni juhtkond ja peasekretär, teatas Reformierakond.

Kell 15.30 alustavad Reformierakonna volikogu liikmed kogunemist Radisson Blu Olümpia hotelli, kus kell 16 algab erakonna volikogu.

Samas on Keskerakonna, Eesti Konservatiivne Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaa koalitsioonikõnelused lõppemas ning kolme erakonna volikogud kinnitavad koalitsioonileppe laupäeval.

President Kersti Kaljulaid ütles pressikonverentsil veel, et lahkuv Jüri Ratase valitsus on astunud samme ühiskonna tasakaalustamiseks ning sai hästi hakkama Euroopa Liidu eesistumisega.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: