Kreml kahtleb venelaste vaesust näitavas uuringus

Jalanõud Peterburis kirbuturul.
Jalanõud Peterburis kirbuturul. Autor/allikas: Max Rossi/Reuters/Scanpix

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et ei suuda uskuda statistikaameti Rosstat uuringut, mis näitab, et venelastel pole endale uute jalanõude ostmiseks raha.

Rosstati uuring leidis, et kolmandik küsitletud majapidamistest ei saa endale lubada ühe inimese kohta kaht paari jalanõusid aastas, vahendas BBC.

Samuti selgus uuringust, et 80 protsendil Vene perekondadest on raskusi ots otsaga toime tulla.

Ajakirjanikud palusid Peskovil Rosstati uuringu tulemusi kommenteerida. Peskov ohkas sügavalt ja sõnas, et Kremlil on raskusi tulemuste mõistmisega.

"Miks jalanõud? Miks üks kolmandik? Kust need andmed pärinevad?" küsis Peskov. Ta lisas, et ootab Rosstatilt selgitusi.

Uuringu detailid on Rosstati veebilehel selgelt üleval, kõrvuti elatustaseme uuringuga, mida viiakse läbi iga kahe aasta tagant. Viimane uuring viidi läbi 2018. aasta septembris umbes 60 000 majapidamises üle kogu Venemaa.

Uuringu tulemused näitavad muu hulgas, et ligi pooled kõigist majapidamistest ei saa endale lubada iga-aastast nädalapikkust puhkust. Umbes kümme protsenti küsitletutest ei saa lubada kolm korda nädalas liha või kala söömist.

12,6 protsenti majapidamistest peavad jagama teistega ühistualetti või neil on välikäimla. Venemaa äärealadel, kus paljudes külades on majapidamistel endiselt välikäimla, oli see näitaja üle 38 protsendi.

Uuringust selgub, et 52,9 protsenti majapidamistest ei tule toime ootamatute kulutustega, nende seas maja juures tehtavate parandustööde või ravikuludega. 2016. aastal, mil viidi läbi eelmine uuring, oli nende majapidamiste osakaal 44,2 protsenti.

Samas on võrreldes eelmise uuringuga osa näitajatest paranenud: näiteks kaks aastat tagasi ei olnud 15 protsendil majapidamistest tualetti siseruumis ning 54 protsenti ei saanud lubada puhkust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: