Indias algasid maailma suurimad valimised ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP / Scanpix

Indias algasid neljapäeval rohkem kui kuu aega kestvad parlamendivalimised, mis on ühtlasi maailma suurimad valimised.

India peaministri Narendra Modi erakond lubas kuu algul, et kui partei eelseisvad parlamendivalimised võidab, kulutab see järgmise viie aasta jooksul uuele taristule rohkem kui 1,4 triljonit dollarit. Plaani eesmärk on luua hädavajalikke töökohti, edendada peaministri rahvuslikku päevakorda ning hoida ära valijate liikumine opositsioonierakondade taha.

Modi parempoolne Rahvapartei (BJP) lubas veel eraldada 300 miljardit riigi põllumeestele ning maapiirkondade arendamiseks. Võimuerakond jagas ka lubadusi, mille eesmärk on hoida kindlana selle hindudest tuumikvalijate toetus.

BJP võitis 2014. aasta valimised ülivõimsalt, kuid on viimastel kuudel kaotanud mitmed tähtsad osariigi tasandi valimised. Modi enda populaarsus on endiselt kõrge, kuid tema valitsus on sattunud tule alla kiirelt kasvava majandusega kehva ümberkäimise tõttu.

Valitsus pole suutnud luua töökohti igal aastal tööturule sisenevatele miljonitele noortele ega leevendada põllumeeste rasket võlakoormat.

BJP seadis oma manifestis 75 eesmärki, mis on jagatud majanduse ning ühiskonna muutmise vahel. Eesmärgid tahetakse saavutada 2022. aastaks, kui India tähistab 75 aasta möödumist Briti koloniaalvõimu alt vabanemisest.

Muu hulgas lubas BJP kärpida keskklassi makse ja ehitada rohkem tervishoiurajatisi. Lisaks lubatakse muuta ka põhiseaduse punkti, mis annab vaidlusalusele Kashmirile eristaatuse. Ettepanek on praegu ülemkohtu laual ning teostumisel võib see suurendada pingeid Pakistaniga.

India opositsiooniline Kongressipartei lubas samuti kuu alguses avaldatud valimismanifestis kaotada 2030. aastaks armetu vaesuse, anda raha 50 miljonile perele ja lahendada õhusaasteprobleem.

Arvamusküsitlused näitavad, et Kongressipartei on 11. aprillil algavate valimiste eel maas peaminister Modi parempoolsest India Rahvaparteist ehk Bharatiya Janata Parteist (BJP).

55-leheküljelises manifestis ütles Kongressipartei juht Rahul Gandhi, et Modi pakub vaid "suurutsevaid lubadusi, tühje loosungeid, edutuid programme, võltsitud statistikat ja üleüldist hirmu, hirmutamise ja viha õhustikku".

"Manifest on rahva hääl," ütles Nehru-Gandhi dünastia liige valimisprogrammi "Kongress saavutab" esitlemisel partei peakontoris New Delhis.

"Ma ei taha, et siin manifestis oleks ükski vale, sest me kuuleme palju valesid, mida räägib igapäevaselt meie peaminister," lausus Gandhi.

Partei platvormis nimetatakse riigi suurimaks väljakutseks töötust ning lubati sellega võitlemiseks luua tööstuse-, teenuste- ja tööhõiveministeerium.

India 50 miljonile vaeseimale perele lubatakse maksta 72 000 ruupiat ehk 1045 dollarit, samal ajal langetades riigi eelarvedefitsiiti alla kolme protsendi sisemajanduse koguproduktist (SKP) 2020.-2021. aastaks.

Lubati luua ka eraldi eelarve enam kui 260 miljoni raskustes India põllumehe sotsiaalhoolekandeks.

Keskkonna valdkonnas märgiti manifestis, et 22 maailma 30 enim saastatud linnast asuvad Greenpeace'i andmeil Indias ning selle probleemiga tuleks kiiremas korras tegeleda.

"Tugevdame oluliselt riiklikku puhta õhu programmi, et lahendada kiiresti saasteprobleem. Sihikule võetakse ja vastuvõetavatele tasemetele langetatakse kõik emissiooniallikad," öeldi Kongressipartei valimismanifestis.

Valimised kestavad 19. maini.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP - STT - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: