ERR Lätis: üks Asutava Kogu liikmetest oli pärit Riiast

Üks Eesti Asutava Kogu 120-st liikmest - Peeter Londo - on sündinud väljaspool Eestit, täpsemalt Riias. Esmaspäeval räägiti huvitava, kuid väheuuritud fakti tagamaadest sealses Eesti saatkonnas. Ka Peeter Londo lapselapsed said alles hiljuti teada oma vanaisa Läti päritolust.

Eesti Asutava Kogu algkoosseisu liikme Peeter Londo Riia-perioodist on vähe teada - vaevalt õnnestub üles leida maja, kus ta sündis, ja pole ka teada, kaua tema pere Lätis elas.

Ajaloolasest Eesti suursaadik Lätis Arti Hilpus rääkis, et Asutavasse Kogusse valiti ta suurima, sotsiaaldemokraatide fraktsiooni koosseisus.

Arhiividest pole leida ühtki fotot, kus oleks Peeter Londo kui Asutava Kogu liige.

Tema lapselapsed võtsid kaasa albumi, kust nähtub, et ka pereringis teati teda kui tublit töömeest Mayeri vabrikust, mitte kui poliitikut.

Näinud Tiiu Laansoo ja tõenäoliselt vanaisa järgi nime saanud samuti Peeter Londo oma vanaisa pole, sest nad sündisid pärast tema surma.

"Seoses poliitilise tegevusega pole midagi teada. Isa korduvalt rõhutas, et vanaisa oli oskustööline Mayeri keemiatehases, kelle ülesanne oli igasuguste torude ja muu sisseseade korrashoidmine," selgitas Peeter Londo pojapoeg Peeter Londo.

Peeter Londo Riia-periood vajaks põhjalikumat uurimist, leiab suursaadik.

"Edaspidi - kui on võimalik leida Läti arhiividest kas kirikuraamatute põhjal või ka mingite hilisemate aadressmaterjalide põhjal, kus tema perekond omal ajal elas, siis võiks see olla üheks oluliseks ja ilusaks täienduseks," nentis suursaadik Hilpus.

Eesti Asutava Kogu töö alguse 100. aastapäeva puhul meenutatakse Eesti riigile aluse pannud, põhiseaduse ja maaseaduse vastu võtnud saadikuid nende sünnikohtades. Sestap ka Riias.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: