Riik toetab Bellingshauseni mälestusmärgi rajamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Bellingshauseni mälestusmärgi ideekonkursi võidutöö, Gunnar Varese
Bellingshauseni mälestusmärgi ideekonkursi võidutöö, Gunnar Varese "Rannikujää". Autor/allikas: http://gunnarvares.blogspot.com

Kultuuriministeerium otsustas toetada Saaremaa valla ettevõtmisel Kuressaarde rajatava admiral Bellingshauseni mälestusmärki 30 000 euroga. Mälestusmärk peaks avatama 2020. aasta suvel, mil möödub 200 aastat Antarktise avastamisest.

Saaremaa vald pöördus ministeeriumi poole rahataotlusega 9. aprillil. Taotluses on mälestusansambli püstitamise esialgseks hinnaks märgitud 110 000 eurot.

"Hind on suhteliselt kõrge, kuid võttes arvesse selle mehe suuravastuse – terve maailmajao avastamist – ja mälestusmärgi tähtsust ka tulevastele põlvedele, ei ole see summa nii ulmeline," seisab taotluses.

Saarema vallavalitsus lisab omalt poolt 30 000 eurot, ülejäänud summa loodavad mälestusmärgi rajajad, kelle hulgas on Saaremaa vald, Saaremaa muuseum ja SA Saaremaa Arenduskeskus, koguda ettevõtete ja eraisikute abiga. Toetuste kogumiseks alustati reklaamikampaaniat.

Mälestusmärgi ideelahenduse konkurss toimus 2014. a sügisel ning võitjaks valiti Gunnar Varese "Rannikujää".

Mälestusansambli asukohaks valiti Kuressaares asuva Saaremaa muuseumi merepoolse sissekäigu vahetus läheduses asuv vallale kuuluv maatükk.

Praeguseks on 12 310 euro eest juba kulutusi tehtud. Raha on läinud muuhulgas projekteerimiseks ja kujunduseks.

Bellingshauseni mälestusmärk ja mälestusansambel on kavas avada 2020. aasta suvel, et ühtlasi tähistada 200 aasta möödumist Antarktise avastamisest.

Saaremaal Lahetaguse mõisas sündinud maadeavastaja Fabian Gottlieb Benjamin von Bellingshausen (1778– 1852) oli baltisaksa päritolu Venemaa admiral. Ta juhtis 1819–1821 Antarktika-ekspeditsiooni ja oli tõenäoliselt esimene kolmest 1820. aastal esmakordselt Antarktika rannikut näinud meresõitjast.

Vikipeedia andmetel juhatas ta aastail 1819–1821 aevade "Mirnõi" ja "Vostok" ümbermaailmareisi. Sel reisil jõuti ka Antarktise lähistele. Lõunapoolkera talvekuil uuriti Vaikset ookeani, avastati mitu saart Tuamotu saarestikus ja suunduti seejärel taas Antarktikasse, kus jaanuaris 1821 avastati Peeter I saar ja Aleksander I maa.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: