Riigikogu tähistab 100. sünnipäeva

Rändnäitus
Rändnäitus "Riigikogu 100" Autor/allikas: Erik Peinar/Riigikogu kantselei

Riigikogu tähistab sel nädalal oma sajandat sünnipäeva ning sel puhul avatakse muu hulgas rändnäitus, parlament peab piduliku istungi, esitletakse ajalooraamatut ja postmarki. Olemata ei jää ka traditsiooniline avatud uste päev, mis tänavu toimub 25. mail.

1919. aasta 23. aprillil tuli Eestis kokku esimene rahva valitud esindus ehk Asutav Kogu, mis võttis vastu paljud Eesti riigile aluse pannud otsused. Seda päeva tähistataksegi riigikogu sünnipäevana ning tänavu saab riigikogu sajaaastaseks, mistõttu tuleb sünnipäev tavapärasest pidulikum.

Riigikogu esimees Henn Põlluaas avab esmaspäeval kell 13 Toompeal Kuberneri aias parlamendi sajandale aastapäevale pühendatud rändnäituse "Riigikogu 100". Väljapanek annab ülevaate Eesti esinduskogu sajandipikkusest ajaloost, mis kajastab Eesti Ajutise Maanõukogu, Asutava Kogu ja Riigikogu koosseisude tegemisi.

Näitus on kujundatud tänavana, mille kahel pool asetsevad majapaarid tähistavad esinduskogude läbitud aastakümneid. Väljapanek on stiliseeritud ajakohaste tekstide ja piltidega. Akende ja uste vahelt vaatavad vastu ajaloolised suurkujud ja tähtsündmused.

Väljapanek hõlmab kahte suurt perioodi aastatel 1917-1940 ja 1991-2018. Nende aastate vahele jääb poole sajandi pikkune katkestus, mil Eesti esinduskogu ei saanud kokku tulla ja mida näitusel tähistavad tühjad majad. "Riigikogu 100" ekspositsiooni kogupikkus on 10,5 meetrit, laius ja kõrgus 3 meetrit. Näitus on teisaldatav ja valgustatud LED-valgustitega.

Näituse autorid on Identity ja Ruumilabor ning teostajad Ruutu6 ja Red Hat. Väljapaneku kuraator on Eesti Rahvusraamatukogu parlamendiinfo keskus. Näitus jääb avatuks 27. maini.

Teisipäeval algusega kell 12 toimub riigikogu pidulik istung, sest just sel päeval sajand tagasi tuli kokku Asutav Kogu. Istungit saab otsepildis jälgida ka portaalis ERR.ee. Samal päeval kell 13 toimub Toompea lossi Valges saalis ajalooraamatu "Eesti parlament 1917-1940" esitlus. Raamatu autor on ajaloodoktor Jaak Valge.

Kolmapäeval kell 12 esitletakse Toompea lossi Valges saalis parlamendi 100. juubelile pühendatud postmarki. Samal päeval kell 13 toimub nimetseremoonia, kus nõupidamisruumid nimetatakse ümber riigimeeste Otto Strandmani, August Rei ja Jaan Tõnissoni auks.

Reedel etendub aga Estonia teatris riigikogu 100. sünnipäevale pühendatud "Eestimaa hääled", mida näeb kell 20 Eesti Televisioonis.

25. mail algusega kell 11 toimub traditsiooniline riigikogu lahtiste uste päev. Toimub kontsert ja avatud on Pika Hermanni torn.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: